Věda pro děti: Proč mají zebry pruhy?
Na tuhle „záhadu“ zatím přesně neumí odpovědět ani vědci. Existuje totiž hned několik teorií. Jednou z nich je, že pruhy poskytují ochranu před ovády a dalším bodavým hmyzem. Kontrastní pruhy zřejmě oslňují či matou tyhle potvůrky ve fázi přistání. Také se od pruhované srsti různě odráží světlo, což hmyz dezorientuje, nebo zkrátka odpuzuje.
Zebry jsou zástupci skupiny koňovitých lichokopytníků, žijí v savanách a v horských biotopech střední a jižní Afriky. Živí se rostlinami a většinou se pasou na travnatých územích v blízkosti vody. Stavbou těla se podobají primitivním druhům oslů nebo koní.
Co je pro ně ale nejtypičtější, a díky čemu jsou nezaměnitelné, je jejich bílo-černě pruhovaná srst. Pruhy mají proto, že je v jejich srsti nerovnoměrně rozvržen tmavý pigment melanin. Pokud ho chlupy obsahují, jsou černé, pokud ne, jsou bílé.
Rozdíly v rozmístění, šířce i intenzitě pruhů jsou jedním ze znaků, který rozlišuje tři existující druhy zeber. Dále má vliv na vzhled pruhů i teplota prostředí, ve kterém žijí. Čím je teplejší, tím mají zebry více pruhů a barva je sytější.
Věda pro děti: Které zvíře neumí chodit pozadu?
Číst článek
Zajímavé je, že nenajdete dvě stejně pruhované zebry. Každý jedinec má pruhy uspořádané dle jedinečného vzoru, který je stejně unikátní jako naše otisky prstů. Zebry si pamatují pruhování jedinců ze svého stáda a mládě umí rozeznat vzor srsti své matky.
Vědci si však vždy kladli otázku, proč jsou zebry pruhované. Nebylo jim jasné, proč v africké savaně, kde nenápadný vzhled a splynutí s okolím zachraňuje život, žije zvíře s tak výrazným vzorem srsti.
Nejstarší vědecká debata na toto téma proběhla asi před 150 lety. Od té doby vzniklo mnoho teorií, proč to tak je. Stále se však neprosadil jen jeden jediný důvod, možná ale není jen jeden.
Jednou z nejznámějších teorií je ochrana před nepřítelem, kterého mají pruhy zmást. V běžícím stádu zeber se pruhy míhají a není jednoduché od sebe odlišit jednotlivá zvířata. Také mohou vypadat větší a šelmě tak dělá problém se zaměřit na jedno zvíře.
Věda pro děti: Umí krokodýl vypláznout jazyk?
Číst článek
Dále je tu ochrana před ovády a dalším bodavým hmyzem. Experimentem se totiž zjistilo, že hmyz nerad sedá na pruhované povrchy. Prováděl se i pokus na kravách, během kterého některé pomalovali pruhy, a hmyz na ně sedal o polovinu méně než na ty bez pruhů. Pruhy hmyz zřejmě matou při přistání.
Třetí možností je, že pruhy pomáhají zebrám v horkém podnebí regulovat teplotu těla, zkrátka se pomocí pruhů ochlazují. Mezi černými a bílými pruhy totiž dochází ke změně teploty vzduchu. Zebry se díky tomu snadněji potí z černým pruhů, a tím se ochlazují. Černou srst navíc dokážou napřímit a odvést z ní pot.