Ruské vězení pro velryby. Drží je v malých ledových nádržích, aby je poslali do Číny, tvrdí ochránci

V Rusku, na dálném východě vězní přes sto velryb. Ptáte se, co provedly? Nic. Byly jen ve špatnou chvíli na špatném místě. A někteří vědci a celebrity v čele s mořským biologem Jeanem Michelem Custeauem volají po jejich propuštění. Život ve stísněných podmínkách jim totiž vůbec nesvědčí.

Moskva (Aktualizováno: 13:14 5. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest ochránců přírody z Greenpeace proti ruským vězením pro velryby v Moskvě (únor 2019)

Protest ochránců přírody z Greenpeace proti ruským vězením pro velryby v Moskvě (únor 2019) | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Celkově jde o 11 kosatek a 87 běluh. Všechny jsou drženy v několika malých ohrazených prostorech u pobřeží. Každá nádrž je sice zhruba velká jako plavecký bazén pro lidi, zadržovaní kytovci ale nemají dost volného prostoru a nejsou žádní „drobečci“.

Japonsko opouští velrybářskou komisi. ‚Budeme komerčně lovit ve svých vodách, ne u Antarktidy,‘ oznámilo

Číst článek

Běluhy měří kolem pěti metrů a jejich váha často přesahuje tisíc kilogramů. A až devítimetrové kosatky můžou mít i deset tun.

Podle skupiny Greenpeace pochytali Rusové všechny exempláře minulý rok v sousedním ochotském moři. Pravděpodobně měly zamířit do čínských zábavních parků, kde je o podobné mořské živočichy velký zájem.

Vypuštění do přírody

Rusko v pátek na kritiku zareagovalo tak, že v létě kytovce vypustí zpět do přírody. Oznámil to ruský ministr přírodních zdrojů a životního prostředí Dmitrij Kobylkin, napsala agentura AP.

Čína obvinila 11 lidí, kteří z Mexika pašovali měchýře kriticky ohrožené smuhy MacDonaldovy za miliardy

Číst článek

Firma, která odchyt provedla, je chtěla prodat do ruských a čínských oceanárií. Do oblasti v pátek dorazil francouzský oceánolog Jean-Michel Cousteau, syn proslulého oceánografa Jacquese-Yvese Cousteaua.

Ten má nyní prošetřit stav kytovců a pomoci se zajištěním vhodných podmínek pro jejich vypuštění do volné přírody. Zvířata jsou nyní v námořním zařízení poblíž města Nachodka.

Ruští vědci předpokládají, že za náklady na rehabilitaci kytovců utratí až 300 milionů rublů (zhruba 104 milionů korun).

Podchlazení

Podle ochránců přírody v čele se zmíněným Jeanem-Michelem Cousteauem na tom nejsou dobře. Na záběrech z místa je vidět, že nádrže jsou vytvořené v zamrzlém moři.

Velryby sice jsou přizpůsobené k životu v chladu, každý den ale uplavou až desítky kilometrů. Na malém prostoru se můžou pohybovat, ale jen omezeně, a trpí tak podchlazením.

Moře na Sardinii vyplavilo mrtvou březí velrybu, v žaludku měla přes 20 kilo plastů

Číst článek

Už v lednu ochránci přírody upozornili na to, že některé z velryb mají poškozenou kůži a zraněné ploutve. Za dobu věznění už jedna kosatka a tři běluhy zmizely. Podle Greenpeace zvířata zemřela.

Byznys s živočichy

Podle ochránců přírody není toto vězení legální. Rusové sice můžou lovit velryby pro vědecké účely, ale Greenpeace má podezření, že kytovci měli skončit v Číně. Podle britské organizace, která chrání delfíny, v minulosti putovalo 15 kosatek chycených v ruských vodách do čínských mořských zábavních center. Živé kosatky se dají prodat až za desítky milionů korun a běluhy řádově za stovky tisíc.

Skupina vědců okolo Cousteaua se sejde v Moskvě s ruskými vládními úředníky a bude o situaci jednat. Cílem je, aby se velryby dostaly na svobodu. Na jejich osudu záleží i celebritám.

Oscarový herec Leonardo DiCaprio na internetu sdílel petici, která vyzývá k záchraně kytovců. Tvrdí mimo jiné, že je to zatím největší skupina těchto mořských živočichů držených v takových provizorních podmínkách. Pod petici se už podepsalo skoro milion a půl lidí. Herečka Pamela Andreson se zase pokusila přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina. Napsala mu dopis.

Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme