Falešný bankéř v akci. Pořad Antivirus ukazuje triky podvodníků

Zločinci, kteří se po telefonu vydávají za zaměstnance bank či policisty, za sebou zanechávají i milionové škody. Poslechněte si, jak takový rozhovor zní.

internet Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pachatelé podvodů po telefonu jsou velmi schopní manipulátoři. Podle policejních statistik okradou svou oběť v průměru o tři sta tisíc korun, občas ale odcizí i miliony.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiožurnál se dostal k originální nahrávce, kde se falešný bankéř snaží zmanipulovat svou oběť a okrást o peníze. Nahrávku rozebírají redaktoři pořadu Antivirus

Po minulém díle pořadu Antivirus, který se falešným bankéřům věnoval, se na Český rozhlas obrátila posluchačka, která si rozhovor s podvodníkem nahrála a který si celý můžete poslechnout na konci článku.

Posluchačka si začala podezřelý hovor nahrávat po několika desítkách sekund. Volající se jí představil jako pracovník České národní banky a varoval ji, že došlo ke zneužití jejich osobních údajů spojených s bankovním účtem.

Pachatel mluvil plynule česky a podle zvuků v pozadí seděl v rušném prostředí, což vyvolává dojem bankovního call centra. Nejdříve se snaží o oběti získat co nejvíc informací.

Reklamní databáze jako munice pro podvodníky

V tuhle chvíli už posluchačka získala podezření, že něco není v pořádku, a snažila se pachateli odporovat. Ten začal stupňovat nátlak, což někdy vede oběť k tomu, že zareaguje zkratkovitě a nechá se dotlačit k něčemu, co by jinak neudělala.

Podvodník během rozhovoru používal jméno posluchačky za svobodna a zmiňoval finanční službu, kterou dotyčná opravdu má zřízenou právě na dívčí jméno.

Je tedy pravděpodobné, že telefonní číslo a další informace pachatelé získali z marketingové databáze, kterou si za tím účelem nakoupili od takzvaných databrokerů, tedy překupníků osobních dat. Ti osobní údaje prodávají pro použití v marketingu.

4:06

Antivirus: Falešní bankéři zavolají a připraví oběť o peníze. Pomůže neřešit finance po telefonu

Číst článek

Po telefonu peníze neřešte

Když bylo nakonec pachateli zřejmé, že posluchačka podvod odhalila a navíc začala zjišťovat jeho jméno, tak hovor ukončil. V tomto případě se žena nenechala přesvědčit a navíc sama pachatele dostala pod tlak, ten se pak vzdal.

Bezpečnější ale je hovor okamžitě ukončit, najít si na internetu číslo své banky, zavolat tam a svou zkušenost nahlásit. Podobně pokud se volající představí jako policista, je na místě hovor okamžitě ukončit a vše nahlásit na linku 158.

Nutno dodat, že v případě nevyžádaného hovoru neexistuje spolehlivá možnost, jak si identitu volajícího ověřit, proto je bezpečnější všechny finanční dotazy a nabídky po telefonu odmítnout a hovor ihned ukončit. V případě pochybností se můžete obrátit na pobočku své banky.

Záznam celého podvodného hovoru si můžete přehrát zde:

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme