Sociolog: S pětinou profesí umělá inteligence neudělá nic, jinde podle studií dokáže zastat polovinu činností

Rychlý vývoj v oblasti umělé inteligence vzbuzuje řadu otázek. Odborníci debatují o možném využití do budoucnosti, zjednodušení pracovních činností i pozicích, které umělá inteligence může nahradit. „Pomocnému dělníkovi nebo lesníkovi umělá inteligence moc nepomůže, ale v 80 procent profesí by podle odhadů mohla umělá inteligence zastat alespoň 10 procent činností,“ říká v pořadu Život k nezaplacení sociolog Daniel Prokop.

ŽIVOT K NEZAPLACENÍ Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počítače, ilustrační foto

„Nový model ChatGPT profesní zkoušky dokáže udělat s 80% správností, jak ukazuje studie,“ říká sociolog Daniel Prokop. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ani jeden z nás není úplně věrozvěstem umělé inteligence. Spíše pozorovatelem. Co tedy pozoruje sociolog, když vývoj sleduje spíše z toho úhlu, kde může v sociální nebo vzdělávací oblasti umělá inteligence pomoci?
Sleduji možné dopady na trh práce. Nyní vyšla studie v Americe, která zkoumala, kolik z činností v jednotlivých profesích umělá inteligence může vykonávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řada věcí je založená na poradenství, které sumarizuje složitou materii textů. Umělá inteligence tak může například pomoct školám v orientaci v normách, odhaduje sociolog Daniel Prokop

V Americe mají mnohem víc typů profesních zkoušek než v Česku. Nejen právníci, ale třeba i stavební inženýři mají své profesní zkoušky.

Nový model ChatGPT profesní zkoušky dokáže udělat s 80% správností, jak ukazuje studie. Vědci zkoumají, kolik různých profesí dokáže převzít.

Odhadují, že zhruba s 20 % profesí neudělá nic. Pomocnému dělníkovi nebo lesníkovi umělá inteligence moc nepomůže, ale v 80 % profesí by podle odhadů mohla umělá inteligence zastat alespoň 10 % činností. V pětině profesí může vykonávat až polovinu činností.

Ne že by úplně nahradila lidi, ale v řadě profesí by pravděpodobně mohlo dojít k tomu, že místo šesti pracovníků budou tři nebo čtyři, kteří umí využívat umělou inteligenci na pomocné úkoly. To se může týkat právníků, novinářů, sociologů nebo překladatelů.

Pravděpodobně to bude směřovat spíš k tomuto hybridnímu modelu, místo hodně lidí jich budete mít dlouhodobě dvě třetiny a pomoc umělé inteligence. To je odhad autorů článku, který vznikl v posledních týdnech.

První linie poradenství

Bude zajímavé sledovat, co to s člověkem udělá, protože se samozřejmě asi promění i přístup ke vzdělávání a k učení. Tak uvidíme, jak budeme za 10, 15 let používat mozek. Pokud ho budeme používat.
Určitě bude velká výzva, jak to zařadit na vysokých školách a v profesích, které jsem zmiňoval, aby se to vžilo efektivně. Řešit se to bude i na základních školách. Hodně záleží na tom, jak umíte dělat ty „prompty“, tedy jak se umíte ptát například ChatGPT.

20:05

Sociolog: Všichni horníci se nemohou přeučit na IT specialisty. Je třeba podporovat nový průmysl a služby

Číst článek

Řada věcí ve vzdělávání a v sociální oblasti je založená na poradenství, které sumarizuje nějakou složitou matérii textů a zákonů do rad. Myslím si, že umělá inteligence může pomoci třeba v první linii dluhového poradenství, kdy se lidé zajímají, jestli je smlouva napsána dobře, jaká jsou v ní rizika, co mají dělat a podobně.

Může také poradit školám v orientaci v normách a podobně. V těchto oblastech může pomoci – v první linii poradenství a v kontaktu s věcmi, ve kterých se většina lidí neorientuje.

Poslechněte si celý rozhovor se sociologem Danielem Prokopem v audiu výše.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme