Pseudověda proti vědě. Popírači klimatu ji napodobují, cílem je zmatek, říká autor knihy Továrna na lži

Ani klimaskeptici nepopírají, že klimatická změna se odehrává, jen zpochybňují podíl člověka. „Souvisí to i s důvěrou ve vědu a také s tím, že chápání klimatické změny ve vědě se také měnilo. Za 100 let, co se o změně klimatu mluví, tam bylo dost přelomů,“ říká sociolog Vojtěch Pecka, autor nové knihy Továrna na lži. Výroba klimatických dezinformací. Píše v ní například o roli, kterou v klimatické krizi má společnost Exxon.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Pecka

Vojtěch Pecka | Foto: Jan Jaskmanický | Zdroj: Český rozhlas

Prvním velkým výzkumem toho, co se s atmosférou Země děje, pověřila vědce korporace Exxon, která zpracovává ropu a zemní plyn. První, kdo tak věděl o tom, co planetu čeká, byl fosilní průmysl. A bylo také zřejmé, že je čas s tím něco udělat, upozorňuje v pořadu Podhoubí Radia Wave Pecka, který je odborným pracovníkem Asociace pro mezinárodní otázky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Podhoubí se sociologem Vojtěchem Peckou. Dlouhodobě ho fascinuje popírání změn klimatu, které vnímá jako politický program pracující ve prospěch ropných i uhelných společností

Klimatické výzkumné oddělení Exxonu přišlo na začátku 80. let s výsledky svých měření: pokud poroste spotřeba fosilních paliv, jak se předpokládalo, poroste i globální průměrná teplota na planetě. Dojde k dramatickým změnám klimatu, změní se složení biosféry i distribuce srážek.

Tým Exxonu neměl pochybnosti, zda se to stane, nevědělo se jen, kdy a jak rychle k tomu dojde. Jenže pak přišel propad ceny ropy a Exxon začal šetřit. Své klimatické oddělení zrušil a v 90. letech se přiklonil ke strategii, kterou používal tabákový průmysl.

„Začali bojovat vědou proti vědě,“ shrnuje Pecka. „Tyto skupiny se propojily. A tak vidíme ty stejné lidi, kteří popírají změnu klimatu, jak popírají škodlivost kouření, freonů nebo třeba kyselých dešťů.“

Lidstvu zbývá porušit už jen dva limity z devíti, které zaručují obyvatelnost Země, zjistila studie

Číst článek

V Česku je popírání změn klimatu spojené jak s ideologií volného trhu a exprezidentem Václavem Klausem, tak s vlivem energetických firem jako EPH Daniela Křetínského.

„Popíračské kampaně fungují tak, že napodobují vědu. Tím nastává zmatení,“ říká Pecka a dodává, že fosilní hráči mají zájem, aby tento zmatek v tom, co je opravdu věda a co její simulace, pokračoval.

Podle něj je fosilní průmysl navázaný i na lidi, kteří vstupují do identitární politiky.

„Hájí průmysl, který je neudržitelný, a posouvají to do pozice, že proti nim vystupují progresivističtí šílenci, kteří chtějí zavést celosvětovou totalitu. Převážou problém klimatu politickou ideologií, a pak už nemusíme řešit, co se děje s atmosférou, když je nejdřív potřeba porazit totalitární skupinky,“ vysvětluje si Pecka napojení fosilních podniků na některé politiky.

Poslechněte si celý pořad Podhoubí o knize Továrna na lži. Výroba klimatických dezinformací. Audio je nahoře v článku.

Ondřej Šebestík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme