ANC se během 100 let změnil z radikálního hnutí ve vládní stranu

V Jihoafrické republice začínají oslavy 100. výročí založení Afrického národního kongresu, které budou trvat celý rok. Hnutí s převážně levicovými ideály, které bránilo zájmy černošského obyvatelstva, sice vzniklo už v roce 1912, většina lidí si ale Africký národní kongres spojuje až s pozdější fází boje proti rasismu a především s osobností Nelsona Mandely.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konferenci o změnách klimatu zahájil jihoafrický prezident Jacob Zuma

Konferenci o změnách klimatu zahájil jihoafrický prezident Jacob Zuma | Zdroj: Reuters

Mandela zvítězil v čele strany v prvních svobodných volbách po pádu apartheidu v roce 1994 a od té doby je ANC vládní a zároveň nejsilnější stranou v Jihoafrické republice. Mnozí bývalí členové dnes hnutí dokonce kritizují za přílišné autoritářství.

„Přerostlo ve vládní sílu, o níž můžeme v jednotlivostech pochybovat, kterou můžeme kritizovat, ale která dokázala, že je schopná převzít moc mírumilovně, zachovat demokracii a nakonec v rozporu s těmi svými původními hodně levicovými ideály přijala kapitalismus, to znamená nezničila jihoafrickou ekonomiku, která nadále zůstává silná,“ vysvětluje zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

U počátků Jihoafrického domorodého kongresu, který se na ANC přejmenoval až ve 20. letech, stály myšlenky Mahátmy Gándhího. Ten se už během svého pobytu v Africe snažil pomocí nenásilného odporu bojovat proti znevýhodnění lidí s jinou barvou pleti. Apartheid, tedy rasová segregace, se sice stal oficiální politikou až v roce 1948, v Jihoafrické republice ale v praxi existoval mnohem dříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák rozebírá počátky i současnost Afrického národního kongresu

Africký národní kongres se v pozdějších letech značně radikalizoval s pomocí Sovětského svazu, který školil partyzány pro boj proti Jihoafrické republice. Z mnohých dřívějších levicových radikálů jsou ale dnes velcí kapitalisté.

S ANC stále spojuje své naděje převážně černošské obyvatelstvo, strana má ale příznivce i mezi bělochy. Řada z nich se ostatně zasazovala také za zrušení apartheidu.

V jedné poměrně zásadní oblasti ovšem strana selhala. Africký národní kongres sliboval všem černým Afričanům zlepšení ekonomického postavení, dnes jich ale pod hranicí chudoby žije stejné množství jako v dobách apartheidu. Celých 39 procent z nich má na měsíc méně než 40 euro.

Sporný je také boj s klíčovými problémy Jihoafrické republiky, jako jsou korupce, AIDS nebo vysoká míra kriminality.

„Myslím, že je zásadní problém, že Africký národní kongres nemá plnohodnotnou opozici. On by i kvůli sobě samotnému potřeboval, aby mu někdo šlapal na paty, a to při tom jeho dominantním postavení v jižní Africe není možné. A je to škoda nejenom pro jižní Afriku, ale i pro něj samotný,“ uvažuje Slezák.

Milan Slezák, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme