Příbuzní pohřbí ostatky Němců z Budínky na jihlavském hřbitově
Příbuzní obětí poválečného masakru u Dobronína na Vysočině zítra pohřbí své příbuzné na centrálním hřbitově v Jihlavě. Zakončí se tak proces, který u místních obyvatel vyvolával rozporuplné reakce.
19. května 1945 se konala v Dobroníně první taneční zábava po skončení války. Pravděpodobně členové místních revoluční gardy se zde měli opít, posléze vytáhnout internované Němce z místní hasičské zbrojnice a odvézt na louku Budínku, kde si obyvatelé německé národnosti museli vykopat hrob a poté byli pravděpodobně brutálně ubiti lopatami a rýči.
To ale antropologové nepotvrdili. Kriminalistický ústav v Praze podle dostupných údajů ukončil zkoumání pozůstatků v minulém roce.
O pietním aktu mluvil ve Světě o druhé starosta Dobronína u Jihlavy Ivan Sehnal
Zbylé německé obyvatelstvo muselo jít druhý den ostatky dále pohřbít, protože těla byla jen lehce zasypána a z hrobů trčely nohy a ruce.
Na začátku 90. let sem jezdily autobusy s německými turisty, kteří na místo kladli pietní věnce a vztyčovali dřevěné kříže. Údajně zde měly probíhat i vzpomínkové akce. Do druhého dne tyto upomínky vždy zmizely.
„Dnes je louka posekaná, znovu zahrnutá, poblíž místa nálezu hromadného hrobu byl vztyčený dřevěný kříž, který byl podřezán. Na to tam byl vztyčen železný kříž, který je na louce doposud,“ říká starosta Dobronína Ivan Sehnal.
Ze 13 nalezených ostatků jich příbuzní identifikovali 12. Ti budou pohřbeni ve společném hrobě v Jihlavě.
„Já předpokládám, že pohřbením ostatků se za tím udělá tlustá čára a bude klid,“ dodává Sehnal.
Vyřizování poválečných účtů upadlo v zapomnění až do srpna roku 2010. Tehdy provedla Policie České republiky průzkum terénu a objevila hromadný hrob s 13 ostatky.