Razicí štíty Tonda s Adélou dokončily tunel. Metro má na trati jezdit za dva roky

Tunel pro nový úsek pražského metra A je hotový. Dva razicí štíty pojmenované Tonda a Adéla dnes po poledni prorazily poslední kousky zeminy u dosavadní konečné stanice Dejvická. Ze současné konečné stanice by se cestující měli za čas dostat metrem až do Motola. Trasa by měla být hotová za dva roky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Razicí četa před slavnostním dokončením tunelu prodloužené linky metra A.

Razicí četa před slavnostním dokončením tunelu prodloužené linky metra A. | Foto: Metrostav

Každý razicí štít za sebou nechal tunel dlouhý přes čtyři kilometry, konkrétně 4100 metrů. Postupovaly vedle sebe a každý razil svou trasu. I když na počátku stavby, na jaře roku 2011 měl razicí štít Tonda tříměsíční náskok, před cílem na kolegyni Adélu galantně počkal. Stavba trvala celkem 590 dnů, práce začaly na jaře loňského roku.

Průměrně razicí štíty vybudovaly společně 15 metrů tunelu za den, což je poměrně slušná rychlost. Rekordmanem na trati byla mladší Adéla, která za jeden den postavila dokonce 37 metrů dlouhý tunel.

Přehrát

00:00 / 00:00

U proražení tunelu prodloužené linky metra A byl i redaktor ČRo Jan Herget.

Ražba tunelu probíhala vlastně od konce, ze stavební jámy na Vypichu. Na Dejvické by totiž nebylo možné vybudovat potřebně velké staveniště.

Nejnáročnější úsek byl podle stavbařů těsně před koncem pod Evropskou třídou, protože tam je složité geologické podloží. Tvrdá skála mezi Petřinami a Veleslavínem však podle nich Tondovi i Adéle „chutnala“.

Teď se musí razicí štíty rozebrat a vyndat na povrch, což není nic jednoduchého. Každý z nich je dlouhý sto metrů a velice těžký, takže v podzemí už je připravený jeřáb, který je bude postupně demontovat.

Město zaplatí asi 4 miliardy, zbytek přijde z Evropy

Metro na trase ještě asi dva roky jezdit nebude, vše by mělo být hotovo do konce roku 2014. V tunelech se musí postavit podklad pro koleje, položit koleje, doplnit technologie, kabely, izolace a zabezpečení.

Hodně práce je třeba udělat i ve stanicích, jejichž stavba probíhá nezávisle na tunelech. Zatím stanice vypadají jako velké krápníkové jeskyně, protože jsou vystříkané betonem. Musí se udělat obklady, eskalátory a další úpravy.

Aktuální cena za stavbu je podle pražského primátora Bohuslava Svobody 22,5 miliardy korun a podle něj už by se na ceně nic měnit nemělo. Město by však mělo zaplatit jen 4 miliardy, ostatní peníze přijdou z evropských fondů.

Ilustrační mapka pražského metra - stávající stav a úseky ve výstavbě | Foto: ČTK

Jan Herget, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme