Tvůrce legendárního automatu AK-47 Kalašnikov se před smrtí kál za svůj vynález

Michaila Kalašnikova, konstruktéra nejslavnější automatické zbraně AK-47, trápily před smrtí výčitky svědomí za to, kolik neštěstí jeho zbraň přinesla. Napsal o tom v dopise patriarchovi Ruské pravoslavné církve Kirillovi a list dnes zveřejnil deník Izvěstija. Kalašnikov zemřel 23. prosince minulého roku ve věku 93 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel konstruktér legendární sovětské pušky AK-47 MIchail Kalašnikov

Zemřel konstruktér legendární sovětské pušky AK-47 MIchail Kalašnikov | Zdroj: ČTK

Dvoustránkový dopis je hodně emocionální až patetický a na technika Michaila Kalašnikova hodně reflexivní.

Konstruktér se v něm patriarchovi svěřuje se svým vnitřním dilematem a odpovědností za životy lidí, které jeho automat vzal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tvůrce legendární sovětské pušky Michail Kalašnikov se před smrtí údajně kál za svůj vynález. O dopise zveřejněném v Rusku informoval zpravodaj Martin Dorazín

Kalašnikov doslova píše o nesnesitelné bolesti, kterou cítí, když přemýšlí o tom, co všechno zbraň způsobila, a to i v případě nepřátel. Přemítá také o tom, co je dobro a co je zlo, a proč to Bůh takto chtěl.

Jak prozradila Kalašnikovova dcera Jelena, její otec byl duši věřící člověk, i když nechodil každou neděli do kostela. Sám Kalašnikov v dopise zmiňuje kostel v Iževsku, který nese jméno jeho jmenovce Michala, za což je prý rád. Popisuje také svou cestu k Bohu ve zmíněném kostele.

Kalašnikov nepsal dopis vlastní rukou, může jít o podvrh

O pravosti dopisu ale panují pochybnosti. Někteří přispěvatelé v internetových diskusích ho považují za pokus očernit slavného člověka a jeden ze symbolů Sovětského svazu.

O existenci dopisu nevěděla ani dcera Jelena, která v posledních letech vedla Kalašnikovovu korespondenci. Nicméně ona sama předpokládá, že list tištěný na stroji mohl napsat některý z duchovních, s nimiž se Michail Kalašnikov v závěru života přátelil.

Ruská pravoslavná církev je naopak o pravosti dopisu přesvědčená. Patriarcha Kirill na něj odpověděl, co přesně napsal, ale není známo.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme