Dovolená v Itálii se může prodražit. Až 200 tisíc za pohonné hmoty v nesprávném obalu a množství

Pizza a italské těstoviny dlouhodobě patří mezi oblíbená jídla Čechů. A proto se není čemu divit, že na letní dovolenou jezdí každoročně přes půl milionu českých turistů právě do Itálie. Mnoho z nich se do země, která svým tvarem připomíná dámskou botu, vydá autem. Řidiči by měli počítat třeba s tím, že jsou tam jedny z nejvyšších cen pohonných hmot.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italské Benátky

Italské Benátky | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Litr benzinu na italské dálnici stojí klidně i víc jak 40 korun, proto není divu, že si někdo bude chtít vzít palivo s sebou do kanystru. A tady může poprvé narazit na vysokou pokutu v přepočtu až 200 tisíc korun. Do Itálie lze totiž dovážet palivo pouze v homologovaných plastových kanystrech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dovolená v Itálii se může prodražit. Na co si dát pozor, pokud jedete autem, radí Luděk Hubáček.

„Musíme ho mít v certifikovaném, homologovaném kanystru o velikosti maximálně 10 litrů. Pokud máme cokoliv jiného, tak nám hrozí odebrání pohonných hmot, té nádrže, a pokuta atakující osmitisícovou hranici eura. Není to ten starý plechový kanystr, jak jsme zvyklí, někdo ho má i z vojny. Tak ten opravdu nebrat s sebou, ale vzít si ten, který je k tomu určený. Většinou bývá plastový, červený," vysvětlil Radiožurnálu Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu.

Takové kanystry se dají koupit i v České republice a většinou je prodávají čerpací stanice. Do oblíbených letních destinací, mezi které patří třeba Bibione, pojedou čeští řidiči přes 700 km. Radek Daněk ze servisního centra Davocar doporučuje auto před cestou zkontrolovat a dolít všechny potřebné kapaliny.

Chystáte se na Slovensko autem? Pozor na umístění navigace i správnou registraci

Číst článek

„Kontrolovat motorový prostor, jestli tam není něco poškozeného. Důležité podle mě je také zkontrolovat si doklady, platnost zelené karty, zápis o dopravní nehodě. Je dobré si také udělat nějaké připojištění, nějakou asistenci před dlouhou cestou," říká Daněk.

V hlavní sezoně musí řidiči počítat se silným provozem a se zdržením. Do Itálie totiž nejezdi pouze Češi, ale také hodně Němci nebo Holanďané. Kolony se dají čekat na obou hlavních tazích z Rakouska, jak směrem na Villach, tak i směrem na Brenerskou dálnici. Se zdržením je dobré počítat i přímo v Itálii.

„Kolem hlavních měst, jako je Řím, Milán, Janov, Benátky a dálnice kolem Benátek, pak příjezd do Bibione, tradičního centra českých turistů, a také hodně vytížená Brenerská dálnice. Kolem mýtných bran na Brenerské dálnici provoz také není ideální," dodává Vomáčka.

Na cestu do Chorvatska stačí platná občanka. Kontroly vás dlouho nezdrží

Číst článek

Poplatky za italské dálnice se platí na mýtných branách. A opět. V sezoně se můžou před nimi objevovat fronty aut. Policisté se na silnicích v létě zaměřují hlavně na agresivní jízdu, nedání přednosti v jízdě a třeba i na špatné parkování ve městech.

Podle Vomáčky si mají řidiči dávat pozor také na přestupky v noci. „Když budeme přestupek dělat v čase od 22 do pěti hodin do rána, tak pokuta se zvyšuje o třetinu," vysvětluje.

Některá města můžou mít zavedené nízkoemisní zóny, o kterých se turista vůbec nemusí dozvědět. Buď nejsou označené vůbec nebo velmi špatně. Proto se raději obraťte na svůj hotel nebo na recepci kempu, kde budete ubytovaní. Většinou s vyřízením parkování v zónách rádi pomůžou.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme