Cena Příběhů bezpráví poputuje do Běloruska. Získají ji věznění studenti vysokých škol

Letošní Cena Příběhů bezpráví poprvé poputuje do zahraničí k trojici vězněných mladých běloruských aktivistů. Informovala o tom v tiskové zprávě organizace Člověk v tísni, jejíž vzdělávací program Jeden svět na školách ocenění uděluje. Na cenu jsou mladými lidmi do 30 let běžně nominovány žijící i nežijící osobnosti, které se aktivně postavily komunistickému režimu v Československu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí běloruští aktivisté při demonstraci na podporu opozičníka Scjapana Latypava.

Běloruští aktivisté (ilustrační fotografie) | Zdroj: Reuters

„Laureáti, které vybrala studentská porota, jsou mladí lidskoprávní aktivisté z Běloruska. Ocenění na dálku symbolicky předají pamětníci komunistického bezpráví v Československu, nositelé Ceny Příběhů bezpráví z předchozích let. Chceme tím poukázat na podobnost osudů odpůrců komunismu v Československu s příběhy lidí, kteří se v zemích postsovětského regionu v současné době zasazují o dodržování lidských práv, svobodu, demokracii a právní stát,“ uvedl Karel Strachota, ředitel Jednoho světa na školách.

Lukašenko pánem situace. V lidech se mísí pocity zoufalství a naděje, říká běloruský dokumentarista

Číst článek

Cenu Příběhů bezpráví za letošní 13. ročník získali vysokoškolští studenti Ksenija Syramalotová a Mikita Jemjaljanav a aktivistka Palina Šarendaová-Panasjuková, kteří byli v Bělorusku po povolebních nepokojích odsouzeni ke dvěma a půl, čtyřem a dvěma letům vězení. Ocenění jim symbolicky skrze video předali pamětníci Vlasta Černá, Jiřina Čechová a Pavel Horák.

„V Bělorusku přibývají političtí vězni každý den. A musejí snášet nepředstavitelný fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Podmínky ve vězení jsou nesnesitelné. Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně jich je 836. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme, uvedla zástupkyně ředitelky Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni.

Masové protesty v Bělorusku spustily loni v srpnu prezidentské volby, ve kterých podle oficiálních výsledků opět zvítězil autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko. Opozice a také některé země považují oznámený výsledek za zmanipulovaný. Policie proti protestujícím tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme