Cenu Rudolfa Medka získá překladatel ruské literatury Šedivý a tým projektu Čechoslováci v gulagu
Cenu Cenu Rudolfa Medka za dlouhodobě vysokou úroveň překladů východoevropské literatury ve čtvrtek v pražském Klemetinu převezme překladatel Jakub Šedivý. Porota dále ocenila výzkumný tým projektu Čechoslováci v Gulagu. Cena se uděluje od roku 2008 osobnostem z oblasti vědy a kultury, které se věnují česko-ruským vztahům.
„Ocenění bylo letos uděleno překladateli Jakubovi Šedivému. Mezi nejvýraznější autory, jejichž práce přeložil, patří Guzel Jachina, Leonid Cypkin nebo Saša Sokolov. Podílel se na přípravě výborů z tvorby Dmitrije Prigova, Anny Barkovové, Igora Cholina a Vadima Deloneho,“ popisuje čerstvého laureáta Lukáš Babka, ředitel Slovanské knihovny.
V Rusku neexistuje reflexe minulosti, přestože v každé rodině je někdo, kdo zažil gulag, míní rusista Šedivý
Číst článek
Šedivý je absolventem rusistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, opakovaně byl oceněn také Obcí překladatelů.
Podle zpráv ČTK budou dalšími oceněnými výzkumníci projektu Čechoslováci v Gulagu. Projekt Ústavu pro studium totalitních režimů si klade za cíl přiblížit veřejnosti politické represe zaměřené proti krajanům v Sovětském svazu.
Tématu se pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů věnují od vzniku ústavu v roce 2008. Prostřednictvím rozhovorů s pamětníky i pozůstalými obětí sovětských represí získali desítky rozhovorů, ale i množství dokumentů, fotografií či rukopisných vzpomínek z rodinných archivů.
Výzkum se současně zaměřuje i na tuzemské a zahraniční archivy. Kromě spisů perzekvovaných uprchlíků před nacismem z let 1939 až 1941 shromažďuje instituce například dokumentaci k případům stovek krajanů popravených během Velkého teroru v letech 1937–1938 či obětí sovětizace Podkarpatské Rusi po roce 1945.
Na webu Čechoslováci v Gulagu, zřízeném před třemi lety jsou k nalezení také odborné i popularizační články, knihy, výstavy, videozáznamy besed a odkazy na obdobné projekty.
Odborníci pod vedením koordinátora Adama Hradilka také bádají v tuzemských i zahraničních archivech, včetně archivů v postsovětských zemích. Ve Lvově vytvořil ústav digitalizační pracoviště, kam sváží veškeré materiály z Ukrajiny.
Cena ve jménu odbojáře
Cena Rudolfa Medka se uděluje od roku 2008. Cílem je ocenit osobnosti z oblasti vědy a kultury bez ohledu na jejich profesní zaměření, které se zabývají česko-ruskými (respektive československo-sovětskými) vztahy ve 20. století a jejich vývojem.
Ocenění nese ve svém názvu jméno českého básníka, prozaika, dramatika, vojáka a čelného představitele prvního československého odboje Rudolfa Medka.
Cenu Rudolfa Medka tradičně uděluje Slovanská knihovna a spolek Ruská tradice. Loni byli oceněni historik Jan Adamec a publicista Alexej Kelin.