Česko bude mít v Etiopii novou ambasádu, která ctí místní tradice a přírodu. Navrhla ji dvojice studentek

Jana Hájková a Kristína Boháčová se svým projektem vyhrály jednu z kategorií mezinárodní architektonické soutěže Inspireli Awards. Nová ambasáda bude cihlově červená, se zahradami, a především šetrná k životnímu prostředí.

Addis Abeba Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii

Vítězný návrh české ambasády v Addis Abebě v Etiopii | Foto: Jana Hájková, Kristína Boháčová

„Naše současná ambasáda je ze 70. let a od té doby se na ní neprováděly žádné zásadní rekonstrukční práce,“ vysvětluje Radiožurnálu náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Kryl, proč ministerstvo dlouho zvažovalo, jestli zvolit kompletní rekonstrukci, nebo postavit úplně novou budovu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seznamte se s podobou nové české ambasády v Etiopii

Na zelené louce

Nakonec se rozhodlo využít volného pozemku, který má Česko k dispozici v rezidenční čtvrti Addis Abeby. Přiměla ho k tomu mimo jiné i měnící se situace v centru etiopské metropole.

„Naše ambasáda svého času stála v centru města, ale v Addis Abebě nedávno začaly růst výškové budovy, a to i v bezprostřední blízkosti naší ambasády. Náš areál je přízemní a dobře viditelný z okolních budov, takže ve hře byl i nezanedbatelný bezpečnostní aspekt,“ dodává Kryl.

Návrh v etiopském duchu

Pro vytvoření návrhu nové budovy ambasády se ministerstvo rozhodlo spojit síly s mezinárodní studentskou architektonickou soutěží Inspireli Awards, kterou už počtvrté pořádala Stavební fakulta pražského ČVUT.

Svůj návrh na nové české zastupitelství poslalo 281 studentských týmů z celkem 38 zemí. Nejvíce porotu oslovil projekt Jany Hájkové a Kristíny Boháčové, studentek architektury na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. A to i díky využití červených pálených cihel, tradičního etiopského stavebního materiálu.

„Přemýšlely jsme i nad barevným betonem, který by měl barvu této červené pálené hlíny. Nakonec jsme si řekly, že beton nemá takové dobré tepelné a technické vlastnosti, a taky proč bychom si měly na něco hrát, když materiál nám nabízí přímo ta zem,“ popisuje Kristína Boháčová.

S respektem ke kultuře i přírodě

Porota ocenila, že návrh slovenských studentek respektuje etiopskou kulturu a tradice a zároveň nezapomíná na udržitelnost stavby. Použití lokálního materiálu částečně pomůže i místní ekonomice.

Ministerstvo zahraničí vyčlenilo na výstavbu 225 milionů korun. | Foto: Jana Hájková, Kristína Boháčová

Jana Hájková a Kristína Boháčová v areálu ambasády navrhly hned několik budov – rozlehlou úřední budovu, přízemní rezidenci velvyslance a několikapatrovou bytovou budovu. Jednotlivé domy se sice liší svou velikostí a tvarem, spojuje je ale červená barva použitých pálených cihel a pak taky výrazný vzor, který mladé architektky z cihel vytvořily.

Dvojitá střecha a vlastní zahrada

„Všechny budovy mají také dvojitou střechu, takže slunce pálí jen na tu svrchní a ta druhá už není tak exponovaná,“ pokračuje Kristína Boháčová a Janá Hájková doplňuje, že při návrhu myslely i na částečnou soběstačnost areálu: „Jsou tam produktové zahrady, díky nimž mohou lidé žít částečně soběstačně.“

Novou ambasádu by Česko podle náměstka Kryla mělo začít stavět už za tři roky. Hotová by mohla být v roce 2025. Na její výstavbu ministerstvo zahraničí vyčlenilo 225 milionů korun.

Vojtěch Koval, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme