‚Hlad jako politický nástroj.‘ Podle agentury OSN trápí 40 procent lidí v etiopském Tigraji nedostatek jídla

Téměř 40 procent obyvatel etiopského regionu Tigraj, kde se už 15 měsíců bojuje, čelí nedostatku jídla a humanitárním skupinám se potraviny nedaří na místo doručit. Uvedl to v pátek Světový potravinový program (WFP). V létě měli humanitární pracovníci podle WFP do Tigraje lepší přístup, což pomohlo zabránit hladomoru. Od poloviny prosince se však podle této agentury OSN do Tigraje nedostal žádný konvoj s humanitární pomocí.

Addis Abeba Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé etiopského Tigraje

Obyvatelé etiopského Tigraje | Foto: Baz Ratner | Zdroj: Reuters

„Nové hodnocení potravinové bezpečnosti, které dnes (v pátek) zveřejnil Světový potravinový program OSN, ukazuje, že téměř 40 procent Tigrajců trpí po 15 měsících konfliktu extrémním nedostatkem jídla,“ stojí v prohlášení WFP. Mnoho obyvatel Tigraje, kde žije zhruba 5,5 milionu lidí, muselo vzhledem k potravinové krizi snížit počet porcí, které denně konzumují.

Znásilňují, zabíjejí dobytek a ničí úrodu. Hladovění a sexuální útoky se v Tigraji stávají válečnou zbraní

Číst článek

Potravinovou pomoc v Tigraji a v sousedním Afarsku a Amharsku, které rovněž zasáhl konflikt, podle WFP potřebuje zhruba devět milionů lidí.

Politický nástroj

Konflikt mezi etiopskou vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF), která kontroluje Tigraj, začal v listopadu roku 2020. Boje si od té doby vyžádaly životy tisíců lidí a miliony přinutily opustit domovy.

Mluvčí etiopské vlády na žádost o komentář ke zprávě WFP dosud agentuře Reuters neodpověděl. V pondělí však TPLF obvinil z toho, že „hlad využívá jako politický nástroj“.

Etiopská vláda minulý týden oznámila, že do Tigraje vyšle 43 kamionů s humanitární pomocí. Dosud tam ale žádná pomoc nedorazila a boje podél hranic s Afarskem a Tigrajem pokračují. Podle dnešního sdělení vlády se musel konvoj s potravinami a léky kvůli bojům vrátit, z čehož vláda viní TPLF.

Nezaplacení zdravotníci

Lékař, který pracuje v nemocnici v tigrajské metropoli Mekele agentuře Reuters řekl, že tamní zdravotníci nedostali zaplaceno už osm měsíců. Podle téhož zdroje byly děti některých zdravotníků hospitalizovány kvůli podvýživě.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) v pátek uvedl, že veškerým humanitárním skupinám v Tigraji došlo palivo a jejich pracovníci se tak snaží pomoc doručit alespoň pěšky. V případě, že se situace nezmění, nebudou humanitární skupiny v Tigraji od konce února schopny doručit žádnou pomoc, řekl novinářům v Ženevě mluvčí OCHA s odkazem na informace z místa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme