Panenka Barbie přešla od vysokých podpatků k botám s rovnou podrážkou, zjistila nová studie

Panenka Barbie nosila 30 let vysoké podpatky. Teď už má v botníku většinou obuv s rovnou podrážkou. Co to znamená, zkoumaly v nové studii australské a britské podoložky, odbornice na poruchy nohou. Studie teď vyšla v odborném časopise Plos One.

Canberra/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbie (Margot Robbie, uprostřed) se zploštila chodidla, což je známka problému

Barbie (Margot Robbie, uprostřed) se zploštila chodidla, což je známka problému | Zdroj: Vertical Entertainment

Autorky zkoumaly, jak se do Barbie Landu, světa panenky Barbie, promítají změny našeho světa. Autorky k té studii inspirovala scéna z filmu Barbie, kdy panenka v podání Margot Robbie vysvětluje kamarádkám z Barbie Landu, že se ve skutečném světě nosí boty s rovnou podrážkou.

Tahle Barbie dělá, co může. Plastová dokonalost se ve filmu střetává s ženskou realitou

Číst článek

Podle jejich reakce lze odvodit, že rovná podrážka má na ostatní „barbíny“ mocný účinek. Autorky tedy vzaly goniometr, pomůcku k měření úhlů tvořenou klouby, a začaly zkoumat skoro 3 tisíce panenek Barbie vyrobených od roku 1959, kdy panenka vznikla, až do loňského června.

Závěry studie

Spočítaly, že Barbie se prvních třicet let své existence vyskytovala jen s vysokými podpatky, kdy její chodidlo svíralo s podložkou úhel 40 stupňů.

Od roku 1990 však v jejím pomyslném botníku začalo přibývat bot s rovnou podrážkou. A dnes má takové boty 60 procent panenek Barbie.

Autorky to vysvětlují změnou společenských norem a legislativy. Panenku Barbie vyrábí americká firma Mattel. V roce 1988 začal ve Spojených státech platit Zákon o ženském podnikání, což mělo za následek boom podnikatelek.

Předtím ženy samostatně podnikat víceméně nemohly. Podle studie je Barbie Land v současnosti dynamické prostředí, kde se rozvíjí nabídka profesí a sociální politika.

Petice pro rovnoprávnost na pracovišti. Ženy v Japonsku bojují proti podpatkům v zaměstnání

Číst článek

Vysoké podpatky a zdraví

Odborníci často spojují vysoké podpatky s problémy typu vbočený palec, osteoartritida kolenního kloubu, zánět plantární fascie – lidově a nepřesně se tomu říká „patní ostruha“.

Autorky studie ale namítají, že tyto problémy mají i lidé, kteří vysoké podpatky nenosí. Studie tedy vysoké podpatky rozhodně nezatracuje a vedoucí studie, profesorka Cylie Williamsová z Monashovy univerzity v Melbourne, je sama nosí.

Autorky radí řídit se vlastním rozumem. Svobodně se rozhodovat. Když mám náladu na vysoké podpatky, vezmu si je. Když ne, vzít si jiné boty, třeba s rovnou podrážkou. Podle situace a nálady. Tak to teď chodí i v Barbie Landu.

Jiří Kordík, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme