O sepsání závěti mají v Česku stále častěji zájem i mladí lidé. Předcházejí tak sporům v rodinách

To, co bude s jejich majetkem po smrti, chce s předstihem jednoznačně vyřešit čím dál tím více Čechů. Jen loni lidé sepsali bezmála 27 300 závětí, ukazují to data Notářské komory. A letos by měl být počet podle odhadů notářů ještě vyšší. O sepsání poslední vůle mají stále častěji zájem i mladí a zdraví lidé.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smlouva, podpis (ilustrační foto)

Lidé v Česku stále častěji chtějí rozdělit svůj majetek ještě před smrtí (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Podle Notářské komory chtějí lidé v Česku svůj majetek jednoduše rozdělit tak, jak chtějí, a ne podle toho, jak to stanovují zákony. Třeba v případě dvou dětí chtějí odkázat víc majetku jen jednomu. Například proto, že druhé víc obdarovali ještě za života.

Příbuzný s heslem v nebi. Digitální dědictví řešte v předstihu, hrozí ztráta fotografií i peněz

Číst článek

Lidé také sepsáním poslední vůle předcházejí sporům v rodině, kde nepanují úplně dobré vztahy. A to, že zájem o uzavírání závětí roste, dokládají i čísla. Zatímco v roce 2018 sepsali Češi 20 702 závětí, v roce 2021 to už bylo přes 26 500 tisíc. Je ale nutné dodat, že tento nárůst způsobila i pandemie koronaviru.

Notářská komora předpokládá, že za celý letošní rok jich pak bude až 30 000.

Neplatí, že poslední vůli sepisují jen staří lidé. Stále větší zájem je třeba mezi mladými a úspěšnými podnikateli – ti se o svůj majetek chtějí postarat často i před cestami do exotických zemí, pro případ, že by se domů nevrátili.

Nejčastějšími klienty notářských kanceláří za účelem sepsání závěti jsou ale stále lidé starší 50 let.

„Bezdětní manželé, kteří nechtějí, aby spolu s druhým manželem dědili vlastní rodiče, nebo nesezdané páry s vlastními dětmi, které chtějí zajistit svého partnera pro případ smrti, který by jinak nedědil, protože vše by dědil společný potomek,“ vyjmenovává další typy klientů prezident Notářské komory Radim Neubauer.

Cena za napsání testamentu začíná na 2 600 korunách bez DPH. Hlavní výhodou sepsání dokumentu u notáře je zanesení závěti do Centrální evidence právních jednání pro případ smrti, tak, aby byla řádně uchována a v případě smrti se o ní všichni dědicové oficiálně dozvěděli.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme