Popřála dobrou noc, pak ji našli mrtvou. Třináctiletá dívka zemřela při plnění nebezpečné výzvy z TikToku
Třináctiletá dívka z Hesenska ve středním Německu zemřela poté, co se zapojila do výzvy ze sociální sítě TikTok nazvané Blackout Challenge. Informoval o tom v pátek server magazínu Focus. Při této nebezpečné hře se mladí lidé dobrovolně škrtí, dokud neomdlí. Sociálními sítěmi se šíří opakovaně, loni byly zaznamenány případy také v Česku.
Školačka, která žila v okrese Kassel, zemřela v noci na sobotu 27. dubna, informuje Focus. Kolem deváté hodiny večer popřála rodině dobrou noc a odešla do svého pokoje. Poté se pustila do plnění nebezpečné výzvy, což si chtěla sama natočit na mobilní telefon.
Pozor na revenge porno. Smazat video nebo fotku z internetu není snadné, upozorňuje Antivirus
Číst článek
Když se její strýc vrátil krátce před půlnocí domů, chtěl ji pozdravit. Našel ji v pokoji a už nedýchala. Rodina okamžitě zavolala záchranku, lékaři ale dívku nedokázali zachránit.
Rodina podle záběrů, které našla v dívčině mobilu, předpokládá, že s první nahrávkou nebyla spokojená, proto to zkusila podruhé, uvedl server regionálního deníku z Kasselu.
Matka dívky později varovala všechny rodiče před nebezpečími, která může platforma TikTok skýtat. Zároveň uvedla, že by rodiče o tom měli se svými dětmi mluvit, informovala stanice z Hesenska.
Škola, do které dívka chodila, vyhlásila na pondělí po víkendové tragické události den volna. Zároveň žákům nabídla psychologickou pomoc. A upozornila na nebezpečí podobných výzev ze sociálních sítích.
Úmrtí dětí ve světě
Při výzvě Blackout Challenge se děti nebo mladí lidé sami či s něčí pomocí dobrovolně dusí. Mají tak dokázat svou „odvahu“. Ve snaze zviditelnit se pořizují záběry na mobilní telefon nebo se u toho nechávají točit někým jiným.
Antivirus: TikTok sbírá citlivé informace. Přemýšlejte, jaká oprávnění aplikaci povolíte
Číst článek
Na TikToku, platformě čínské společnosti ByteDance, se nebezpečné výzvy typu Blackout Challenge opakují již několik let. A po celém světě je s nimi spojeno několik úmrtí dětí a mladých lidí.
V roce 2021 při výzvě jako Blackout Challenge zemřela v Itálii desetiletá školačka. Ve stejném roce přišly kvůli této výzvě o život osmiletá a devítiletá dívka z USA, obě se oběsily. V roce 2022 po napodobení výzvy upadl do kómatu 12letý chlapec z Essexu na východě Anglie, nikdy se z něj neprobral a rodina ho nakonec nechala odpojit od přístrojů. A nejde o jediné případy, jak popsal český projekt E-Bezpečí, který se zaměřuje na bezpečnost dětí v online prostředí.
Tato výzva se loni objevila také u dětí v Česku. Zkoušeli ji žáci Základní školy v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Deváťáci si touto nebezpečnou hrou, kdy se navzájem škrtili do bezvědomí, krátili přestávky, informoval Deník.cz.
Nebezpečný chips
TikTok a ByteDance dlouhodobě čelí kritice, že nedostatečně omezují na sociální síti plné rychlých videí tento nebezpečný obsah. V minulosti se ale bránili mimo jiné tím, že tato výzva existovala před vznikem sociální sítě a lidé si o ní říkají mezi sebou.
Italské úřady chtějí zakázat extrémně pálivé chipsy z Česka. Hot Chip Challenge je trendem na tiktoku
Číst článek
V posledních měsících se hodně mluvilo také o výzvě Hot Chip Challenge, kdy mladí lidé snědli extrémně pálivý chips.
Teenagerovi z Massachusetts na východě USA se ale poté loni v září zastavilo srdce, a to kvůli kombinaci extraktu z chilli papriček a vrozené srdeční vady, odhalila podle agentury AP pitva. Firma Paqui, která pálivý chips balí do krabičky ve tvaru rakve, zdůraznila, že výrobek není určen pro děti a osoby citlivé na kořeněná jídla nebo se základními zdravotními potížemi.
Projekt E-Bezpečí pak upozorňuje ještě na další podobné nebezpečné výzvy.