Vězni v Jiřicích vychovávají asistenční psy. Pomáhají nevidomým a zároveň se vžívají do svých obětí

Letos to bude pět let, co se vězni z otevřené věznice Jiřice starají o štěňata a cvičí je, aby v budoucnu mohla jako už dospělí psi pomáhat třeba nevidomým. Učí je například, jak se chovat k lidem, jak cestovat městskou hromadnou dopravou a samozřejmě základní povely. Speciální výcvikový program Tlapka v dlani má ale i terapeutický a výchovný rozměr pro samotné vězně.

Jiřice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

služební pes, ilustrační foto

Z věznice si předvychovaná štěňata po roce odvezou odborníci ze školy pro vodící psy (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

To, že je v téhle věznici něco jinak, napovídá už nápis na brance. Píše se tu: Volně pobíhající psi, prosím, zavírejte vrátka.

1:53

Zájem o canisterapii roste. Některé organizace už proto musí zájemce o léčebný kontakt se psy odmítat

Číst článek

Minnie je dvouměsíční fenka, o kterou se stará vězen Honza. Páníček ji má naučit, aby se nebála lidí, a řadu dalších věcí, jde o speciální výcvikový program Tlapka v dlani. „V rámci projektu máme možnost jezdit s pejsky i do Prahy. Učit je jezdit tramvají nebo metrem, zvyknout si na eskalátory a tak dále. Štěňátka udělají v náladě a psychice strašně moc,“ popisuje.

Honza je ve vězení pět let. Trest si odpykává za, jak sám říká, všechno, co souvisí s auty. Myslí tím krádeže, podvody nebo ujíždění před policií. Jeho Minnie má ve vězení ještě sestru, fenku Crazy. O tu se stará odsouzený Václav. „Já mám doma čerstvě narozenou dceru. Tak abych se naučil starat,“ popisuje.

Vžít se do oběti

Václav a Honza jsou v takzvané otevřené věznici. Chodí do práce, mají mírnější režim a připravují se na návrat na svobodu. Štěňata s nimi zůstanou, dokud jim nebude jeden rok. Pak je čeká loučení.

Vedoucí otevřené věznice v Jiřicích Hana Prokopová připomíná, že projekt má i terapeutický rozměr. „Každý odsouzený, který je určený jako hlavní pečovatel, k němu přilne. V roce věku, když mu toho pejska odebíráme, tak se může vcítit do pocitu oběti. On ho za rok považuje za svůj majetek a my mu ho vezmeme. Takže zažívá to, co zažívá oběť, když pachatel páchá,” popisuje Prokopová.

A její slova potvrzuje i aktuální majitel fenky Crazy „Loučení bude hodně těžké,“ říká Václav.

Vězni se od roku 2019 postarali už o deset psů. Minnie a Crazy jsou v pořadí jedenácté a dvanácté štěně. Projekt Tlapka v dlani je v Česku jedinečný. Vězeňská služba se inspirovala ve Spojených státech.

„V Americe byla vytvořena studie, která hovoří o tom, že pejsek, který je socializovaný ze strany odsouzených ve věznici, má daleko lepší vlastnosti vodícího psa,“ říká Prokopová. Od té doby, co se starají o zvířata, taky podle vedoucí mezi odsouzenými ubylo násilí. Z věznice si předvychovaná štěňata odvezou odborníci ze školy pro vodící psy. Tam pak dál pokračují v tréninku.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme