Vydírání, digitální závislost a málo spánku mladých. To jsou témata nízkoprahového centra Podané ruce

Olomoucké nízkoprahové centrum organizace Podané ruce pracuje s klienty od 10 do 21 let a pokrývá celou řadu aktuálních témat. Vedle potíží se školou nebo se vztahy řeší kyberútoky, online vydírání, digitální závislost a dopady související s online světem. Někteří mladí například v noci místo spánku hrají počítačové hry a pak únavu potlačují velkým množstvím energetických drinků.

Dobrý den Radiožurnálu Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Obrovským tématem je nespavost dětí. Ony prostě díky sociálním sítím a digitálnímu světu spí místo těch doporučených sedmi, osmi, třeba jenom tři nebo čtyři hodiny denně. To přináší další potíže, třeba nadužívání energetických drinků,“ všímá si David Bezdomnikov, který je odborným ředitelem společnosti Podané ruce pro Olomoucký a Zlínský kraj.

Přehrát

00:00 / 00:00

On-line vydírání, digitální závislost a málo spánku mladých, témata pro nízkoprahové centrum Podané ruce

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Olomouci na sebe upozorňuje barevnými nápisy u vchodu. Kolemjdoucí si můžou všímat velkých hesel jako dobrovolnost, anonymita, respekt a bezplatnost. Uvnitř v centru jsou pohovky, kulečník nebo ping-pong.

„Snažíme se z toho tady udělat takový pěkný obývák, aby tady bylo dětem dobře. U naší věkové skupiny 10 až 21 let musíte udělat pěkné prostředí, aby sem ti mladí chtěli chodit,“ vysvětluje a provádí místnostmi Bezdomnikov.

Digi svět je jako vesmír

Aktuálních témat, která se týkají digitální oblasti a v zařízení se s nimi setkávají, je celá řada. „Digitální svět je něco jak vesmír. Je strašně široký a nekonečný, takže potíží je mnoho a dotýkají se různých oblastí,“ vysvětluje Bezdomnikov. Podané ruce řeší s klienty kyberšikanu, kyberútoky, online vydírání i závislost na online hrách nebo na sociálních sítích.

Češi loni prosázeli 983 miliard korun v hazardních hrách, nejpopulárnější byly výherní automaty

Číst článek

Obecně prospěšná společnost Podané ruce upozorňuje, že hraní online her může přerůst v gambling. „Ve videohrách je obsažený. Bavíme se o takzvaných mikrotransakcích, jde o nákupy za drobné částky,“ popisuje Bezdomnikov.

Herním postavám dodávají nejrůznější výhody také takzvané lootboxy, které může hráč dostat za odměnu nebo za peníze.

Obsah této virtuální krabičky hráč nezná, dokud ji neotevře. „Děti v tom digitálním prostředí tráví neuvěřitelné množství času, jsou v něm třeba osm, devět nebo klidně dvanáct hodin denně, ať už v online hrách nebo na sociálních sítích,“ říká ředitel společnosti. 

Pracovníci nízkoprahového centra v poslední době řešili například i online vydírání. „Zrovna minulý týden jsme tu měli klienta, který byl vystavený online vydírání od svých spolužáků. V dobré víře totiž nasdílel anonymnímu profilu různé soukromé údaje a data. Klienta jsme provedli celým tím procesem. Například jak to říct doma nebo jak věc řešit třeba i s policií. Snažíme se dotyčné podpořit, aby tu situaci byli schopni vyřešit,“ líčí Bezdomnikov.

‚Nejlevnější chůvy pro děti‘

Rodiče o kyberšikaně nebo o formách kyberútoků moc neví. „Dost často nemají vůbec žádnou představu, protože Facebook a YouTube jsou dneska takové nejlevnější chůvy. Do digitálního prostředí se dnes dostávají už děti třeba kolem jednoho roku,“ popisuje ředitel Podaných rukou Bezdomnikov. Dítě doma zavřené v pokoji podle něj neznamená, že se mu nemůže nic stát.

O olomouckém nízkoprahovém centru pro děti a mládež se cílová skupina dovídá od kamarádů nebo známých a chodí sem dobrovolně. „V tom je právě kouzlo té naší služby. Oni k nám vždycky přichází sami. Jsme anonymní, bezplatná a naprosto dobrovolná nízkoprahová služba,“ uzavírá David Bezdomnikov z organizace Podané ruce.

Dobrý den Radiožurnálu

Unikátní projekt spojující dárce, nadační fondy, sbírkové projekty i charitativní organizace. Lidi, kteří pomáhají, a ty, jež právě teď pomoc potřebují.

Během 24 hodin speciálního vysílání z pražských Jatek 78 se ve studiu vystřídají desítky hostů, to vše za doprovodu hudebních hvězd. Představí se třeba Zdeněk Svěrák, Mikýř, Aneta Langerová, Mirai, Lucie Bílá, Xindl X, Jelen, Pokáč, Lukefry, Jakub Voráček nebo manželé Vlčkovi.

Poslouchejte 12. dubna od 10 hodin na Radiožurnálu nebo sledujte videostream na iROZHLAS.cz.

Součástí projektu je sbírka, jejíž výtěžek půjde na dvanáct charitativních organizací a jejich projekty podporující mladé lidi, kteří mají start do života složitější než ostatní.

Všechny reportáže o jednotlivých organizacích si můžete přečíst a poslechnout ZDE.

 

Barbora Taševská, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme