Lékaři mohou beztrestně uvádět, že provádí potraty. Německá vláda schválila novelu trestního zákoníku

Německým lékařům, kteří informují o tom, že provádějí potraty, už nebude hrozit trestní postih. Spolkový sněm ve čtvrtek totiž schválil novelu paragrafu 219a trestního zákoníku, podle kterého mohou lékaři například na svých internetových stránkách uvádět, že se u nich lze umělému přerušení těhotenství podrobit. Podrobnosti ale dál nebudou smět zveřejňovat. Také reklama na potraty zůstává nadále zakázaná, informovala agentura DPA.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Umělé přerušení těhotenství je v Německu sice zakázané, ale za určitých podmínek zůstává beztrestné. Například když se žena před zákrokem poradí, nechá si tři dny na rozmyšlení a potrat se uskuteční do 12. týdne těhotenství.

Přísný zákaz potratů platil v Mississippi jen několik měsíců. Porušuje práva žen, rozhodl soudce

Číst článek

Snaha o změnu paragrafu reklamě na potraty vyvolala v německé vládě spor. Zatímco konzervativní unie CDU/CSU nechtěla ustanovení nijak měnit, sociální demokracie (SPD) chtěla paragraf o „reklamě na přerušení těhotenství“ zcela zrušit. V tom SPD podporovala i levicová opozice.

Kompromis

Na základě dosaženého kompromisu zůstává zákaz formálně v platnosti, ale lékaři a nemocnice mohou informovat o tom, že potraty provádějí. Pokud budou chtít těhotné ženy detailní informace, budou se ale muset dál obracet na oficiální poradny. Sdělit jim nebudou moci lékaři ani to, jakou metodou potrat provádějí. Právě zákaz poskytovat bližší informace řadě lékařů na dosaženém kompromisu vadí.

Na základě nového zákona by měl vzniknout také centrální, každý měsíc aktualizovaný seznam lékařů, klinik a nemocnic, které potraty provádějí.

Podle statistického úřadu od ledna do září loňského roku lékaři v Německu potrat provedli ve více než 76 tisíc případů, tedy zhruba ve stejném počtu jako v tomtéž období předcházejícího roku. Většinou bylo ženám, které se pro umělé přerušení těhotenství rozhodly, mezi 25 a 30 lety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme