Zvláštní jednání ve sněmovně a zveřejnění auditu k Babišovi, žádá ve čtyřech bodech většina stran
Sedm sněmovních stran dalo dohromady čtyři požadavky kvůli výsledkům auditu Evropské komise. Možný střet zájmů premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše chtějí řešit na úterním jednání sněmovny. Navrhnou zařazení zvláštního bodu. Zároveň žádají také zveřejnění auditu a zastavení proplácení nelegálních dotací pro Agrofert, který Babiš předloni vložil do svěřenského fondu.
V neposlední řadě také požadují, aby odpověď Evropské komisi ohledně auditu nepřipravovali členové vlády za hnutí ANO, kteří jsou podle nich ve střetu zájmů.
VIDEO: Nebudou se vracet žádné peníze, řekl Babiš poslancům k auditu Evropské komise. Po projevu opustil sál
Číst článek
Na čtyřech požadavcích se na jednání dohodli zástupci ODS, Pirátů, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. „Komunisté to proberou na svém klubu, SPD to odsoudila samostatným prohlášením,“ dodal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Předseda SPD Tomio Okamura agentuře ČTK řekl, že slyšet informace ke kauze na plénu chce.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš pak zmínil i hlasování o nedůvěře vládě. „Podle Evropské komise je premiér ve střetu zájmů a chce po Agrofertu zpátky neoprávněně čerpané dotace,“ uvedl na twitteru předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
„Pokud se ukáže, že jsou informace pravdivé, budeme chtít hlasování o nedůvěře vlády,“ dodal Bartoš.
„‚Česko by mělo vrátit část dotací pro Agrofert‘ – my říkáme, že by to měl být Agrofert, ne Česko!“ napsal na twitteru předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan.
„‚Podnikání‘ holdingu mají platit všichni občané, kteří poctivě pracují, ze svých daní? Budeme požadovat, aby Agrofert vše vrátil ze svého!“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
„Tady to je myslím jasné, náš daňový poplatník se nesmí ani korunou podílet na řešení osobních firemních problémů premiéra. Svěřenský fond, nesvěřenský fond. Očekávám, že se k tomu postaví čelem!“ napsal na twitteru šéf KDU-ČSL Marek Výborný.
„Vláda musí okamžitě zastavit vyplácení dotací firmám, které jsou ve svěřenském fondu Andreje Babiše. Musí také nastat konec utajování informací ohledně auditu. Vše chceme řešit v úterý jako první bod jednání Poslanecké sněmovny,“ dodal.
„Situace okolo střetu zájmů Andreje Babiše je bohužel pro Českou republiku mezinárodní ostudou. Premiér by měl konečně přijmout odpovědnost a podat demisi, aby nadále nepoškozoval ČR,“ uvedl europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
„Premiér Babiš by měl odstoupit i proto, že se na podzim bude v EU vyjednávat o penězích do společné zemědělské politiky a strukturálních fondů. Není možné, aby ČR vedl a vyjednával za ni člověk, který nelegálně čerpá evropské dotace,“ doplnil.
„Hnutí SPD pozorně analyzuje informace ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše v případě přidělování dotací pro podnikatelskou skupinu Agrofert. Chceme se seznámit s oficiálním zněním zprávy. Zatím jsou to jen úniky do médií a také, jak víme, tak závěry nejsou ještě stále finální. A mohou být změněny. Na základě oficiálních informací, rádi bychom viděli i český překlad, tak se rozhodneme, jak budeme nadále postupovat,“ prohlásil předseda SPD Tomio Okamura.
„Pokud by se potvrdil střet zájmů, tedy přímý podíl premiéra Andreje Babiše na získávání evropských dotací pro podnikatelskou skupinu Agrofert, tak by to byl skandální podraz nejen na celé podnikatelské prostředí v České republice,“ dodal.
Hamáček: Z vlády neodcházíme
„Pokud by bylo i zjištěno porušení rozpočtové kázně, tak my tady máme příslušné orgány, orgány finanční správy. A ty by musely konat a prostě zahájit příslušné daňové řízení,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová za ANO. „Ale to je strašně dlouhá cesta. V tuto chvíli my nemáme závěr, který by opodstatňoval takovýto postup,“ dodala.
Serveru Seznam Zprávy pak řekla, že daňové řízení může vést až k rozhodnutí o vrácení dotací. „Máme nástroje, jak tu částku vymoci zpátky. Vždy se toho práva domůžeme,“ řekla ministryně.
Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že řeší EET a předběžným stanoviskem Evropské komise se nezabývá. Zajímat ho bude až finální závěr Evropské komise. Upřesnil, ze stávající zjištění jej neznepokojuje.
Babišův střet zájmů: do Česka dorazil z Bruselu návrh auditní zprávy, obsah je důvěrný
Číst článek
Ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček pro Deník N uvedl, že sociální demokraté se nejprve musí seznámit se zprávou Evropské komise, pak na to budou reagovat.
„Pokud by peníze byly vyplaceny neoprávněně, tak by bylo logické, aby byly vráceny zpátky,“ uvedl Hamáček. Dodal, že pokud by koncern peníze odmítl vrátit, pak by to řešili. Nyní je to ale podle Hamáčka předčasné. Odchod z vlády tak podle něj není na pořadu dne.
„Vždyť je to jednoduché, až bude rozhodnutí o vrácení dotaci konečné, ať platí Agrofert. Na důvěru vládě to pak nemusí mít vliv,“ uvedl na twitteru Jiří Dolejš, poslanec KSČM, která vládu podporuje.
Audit Evropské komise v Česku
Opoziční i koaliční politici reagují na zprávu, že české úřady už dostaly předběžný výsledek auditu, který v Česku prováděla Evropská komise kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše.
Agrofert dostává dotace dál. Zemědělský fond uzavřel s firmami z holdingu nové smlouvy za 40 milionů
Číst článek
Návrh má mít 71 stran, je v angličtině a nyní ho má kromě ministerstva financí také ministerstvo pro místní rozvoj.
„Zatím máme materiál, který je v angličtině. Je to prozatímní materiál, je to s disclaimerem, že je zatím důvěrný. Zatím jsem ho neviděla, studují ho experti,“ potvrdila Radiožurnálu ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová.
Hospodářské noviny v pátek napsaly, s odkazem na dva nejmenované zdroje z různých ministerstev, že podle Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, a to kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky.
Premiér vložil koncern Agrofert v roce 2017 do svěřenského fondu. Babiš uvedl, že neporušuje české ani evropské zákony. Je šokován tím, co tvrdí média. Žádné dotace podle něj nebude muset Česko vracet.