Za převod ateliéru Wichterlové chce Praha 1 kompenzaci. Magistrát má zaplatit opravu vedlejšího objektu
Jednání o převzetí bývalého ateliéru sochařky Hany Wichterlové na Malé Straně pražským magistrátem se zkomplikovala. Radnice první městské části, která má nyní pozemky a objekt ve správě, požaduje za převod kompenzaci. Ideální řešení by podle ní bylo, aby magistrát výměnou poskytl dotaci na opravu přilehlého objektu. Sdělila to mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.
Jak tento týden uvedl server iROZHLAS.cz, ministerstvo kultury ateliéru udělilo status národní kulturní památky.
Ateliér sochařky Hany Wichterlové je kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury
Číst článek
Ateliér se nachází na zahradě bloku domů na Újezdu. Slavná sochařka v něm žila a tvořila 50 let. Rodina umělkyně spolu s částí veřejnosti a opozice na Praze 1 začala o záchranu objektu bojovat poté, co městská část deklarovala zájem celý dům i s ateliérem prodat. Z toho nakonec sešlo. O zachování památky projevil zájem magistrát, respektive Galerie hlavního města.
‚Relevantní náhrada‘ v řádech milionů. Jednání o záchraně ateliéru Hany Wichterlové se zadrhla
Číst článek
Pozemek má ve správě Praha 1, jejíž zastupitelstvo schválilo odsvěření majetku magistrátu, ovšem „za adekvátní náhradu“. Vedení magistrátu to odmítlo a celá jednání se na otázce kompenzace zasekla.
Podle radního Prahy 1 Tomáše Macháčka (TOP 09) radnice oslovila magistrát s tím, že by byla ochotna ateliér poskytnout výměnou za dotaci či grant na rekonstrukci přilehlého domu. Ta je podle radního nutná i pro zajištění přístupu k ateliéru, který by měl být veřejně přístupný. Zatím není jasné, jestli se obě strany dohodnou.
Hana Wichterlová patřila mezi nejvýznamnější meziválečné sochaře. Její bratr byl chemik Otto Wichterle. Nyní chátrající malostranský ateliér a přilehlá zahrada patřily mezi oblíbená místa setkávání českých umělců a intelektuálů. Sochařka v ateliéru v roce 1990 zemřela.