Střední školy mají o den navíc na zpracování přihlášek. ‚Krok Cermatu oceňujeme,‘ říkají ředitelé

Cermat prodloužil lhůtu na zpracování přihlášek. Den navíc ocenili obzvlášť ředitelé škol, kteří nyní mohou systému DiPSy až do pátku vkládat informace k rozřazení dětí do tříd, ve kterých se budou přijímačky konat. „Samozřejmě jsou školy, kde mají řádově několik tisíců přihlášek. Jestli to stíhají, se pozná zítra,“ řekl Radiožurnálu ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze a předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací zkoušky

Na střední školy se letos přihlásilo rekordních 150 tisíc uchazečů (ilustrační foto) | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

I když důvody k prodloužení lhůty zatím nejsou jasné, nabízí se několik okolností, proč se Cermat ke kroku rozhodl. Čas na zpracování nebyl podle některých ředitelů příliš velkorysý a navíc se o den prodlužovala i lhůta pro podání přihlášky, která místo 20. února nakonec skončila o den později.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celou zprávu o prodloužení lhůty k zpracování přihlášek na střední školy si můžete poslechnout v audiu

Dalším faktorem byla nejspíš i skutečnost, že na střední školy se letos přihlásil rekordní počet uchazečů – 150 tisíc místo očekávaných 135 tisíc.

Nyní musí ředitelé škol přepsat papírové přihlášky do systému DiPSy a také zadat informace, které Cermat potřebuje k rozřazení dětí do tříd, ve kterých budou psát testy.

„Do pátku je nutné vložit do systému údaje o prominutí zkoušky, případných doporučení pro uzpůsobení podmínek a údaj o jazyku, ve kterém budou uchazeči absolvovat jednotnou zkoušku z matematiky,“ vysvětluje mluvčí Cermatu Jana Patáková.

O nahrazení zkoušky z češtiny pohovorem nebo o zadání testu z matematiky v cizím jazyce mohou požádat cizinci. Toho v posledních letech nejčastěji využívají Ukrajinci.

24:40

Politolog: Online přihlášky na střední školy? Chyby se stávají, pompéznost ale snahu o digitalizaci shazuje

Číst článek

Speciální podmínky se ale týkají například i uchazečů s dyslexií, kteří si mohou požádat o více času na vypracování přijímacích testů.

Prodloužení lhůty podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelky pražského Gymnázia Nad Štolou Renaty Schejbalové školám velmi pomohl.

„Vzhledem k tomu, že papírových přihlášek je poměrně málo, tak to stíháme. V současné době spíše vylaďujeme různé duplicity a konflikty, které nastávají buď chybným zadáním ze strany rodičů nebo ze strany školy,“ popisuje Schejbalová.

Ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze a zároveň předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček říká, že střední školy den navíc oceňují. „Pokud vím, tak na školách, kde není šílený převis, situaci zvládají. Samozřejmě jsou školy, kde mají řádově několik tisíců přihlášek. Jestli to stíhají, se pozná zítra,“ komentuje.

Letošní novinkou je vedle elektronických přihlášek a systému DiPSy také možnost hlásit se na tři školy místo dosavadních dvou. Jednotné přijímací zkoušky budou žáci psát v polovině dubna. Jak dopadli, se všichni dozví 15. května.

Eva Mikulka Šelepová, eza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme