V jesenickém gymnáziu po povodni nefunguje topení. V přízemí budovy se učí i žáci základní školy z České Vsi. Oni i gymnazisté musejí chodit v mikinách a s teplem spoléhat na vysoušeče a přímotopy.
Pátek je posledním dnem na podání přihlášek do druhého kola přijímacího řízení na střední školy, které nabízejí ještě téměř 26 tisíc volných míst. Celkem v prvním kole neuspělo 29 tisíc uchazečů.
Přijímací zkoušky na střední školy ukázaly na postup v digitalizaci, ale i na trvající mezery v systému. Ten stále zvýhodňuje děti, jejichž rodiče se v něm vyznají a mohou investovat do přípravy.
V prvním kole přijímaček na střední školy uspělo téměř 94 procent deváťáků. 6 000 z nich v prvním kole neuspělo. Tři čtvrtiny z přijatých se dostalo na školu, kterou měly na prvním místě.
Žáci hlásící se na víceletá gymnázia tvoří největší skupiny neúspěšných uchazečů. Podle ministerstva školství se na osmiletá gymnázia nedostalo 53 procent přihlášených, na šestiletá hned 68 procent.
Na střední školy se přihlásilo 157 tisíc dětí. Převis poptávky nad nabídkou je nejmarkantnější u gymnázií a lyceí. Stát proto plánuje rozšířit jejich kapacity.
„V případě, že by se našlo, že dvojí výklad byť jen hypoteticky existuje, tak se uznávají správné odpovědi z obou pohledů. Nikdy se nejde cestou, že se dítě poškodí,“ potvrdil ředitel Cermatu Krejčí.
Na začátku příštího týdne by měli mít všichni žáci pozvánky k přijímacím zkouškám na střední školy. Ředitelé finišují s jejich rozesíláním poštou nebo přes elektronický sytém DiPSy.
Letošní novinkou je vedle elektronických přihlášek a systému DiPSy také možnost hlásit se na tři školy místo dosavadních dvou. Jednotné přijímací zkoušky budou žáci psát v polovině dubna.
V úterý se do systému zaregistrovalo kolem 142 tisíc uchazečů, což zásadně převýšilo původní odhad 135 tisíc. Na jaké věkové skupině žáků se počet navýšil se ale podle ředitele Cermatu zatím neví.
Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelky Gymnázia Nad Štolou Renaty Schejbalové systém pro online podávání přihlášek na střední školy funguje, uvedla to pro Radiožurnál.
Od 1. Února můžou rodiče, respektive zájemci o studium na středních školách podávat přihlášky. „Tři školy na výběr je málo,“ říká sociolog Daniel Prokop v pořadu Českého rozhlasu Život k nezaplacení.
Ministerstvo školství spolu s Cermatem udělalo letos změny, které by měly celý systém přihlášek zjednodušit a zpřehlednit. Žáci nově budou moci podávat o přihlášku navíc a určovat i prioritní školu.
„Dítě se musí velmi brzo rozhodnout o velmi úzké specializaci. Máme 280 oborů, mezi kterými si žák v deváté třídě vybírá, a to je z mého pohledu špatně,“ kritizuje poslankyně Renata Zajíčková.
Rodiče a žáci v Česku vyhlíží pondělní stávku ve školách. Odbory očekávají, že půjde o jednu z největších takových akcí od roku 1990. Ve středu uplyne lhůta, dokdy musí mít ředitelé o stávce jasno.
Daniel Prokop uvedl, že je třeba, aby gymnázia, která mají čtyřletý i víceletý obor, otevřela co nejvíce čtyřletých tříd a je nutné omezit extrémní specializaci středních odborných škol.
Někteří deváťáci stále neví, zda budou studovat střední školu. Kolik dětí se na střední školy opravdu nedostalo, bude jasné až v září, popisuje Renata Schejbalová, šéfka Asociace ředitelů gymnázií.
„Je také na zvážení, jestli by školy neměly mít větší volnost, nakolik se řídí zkouškou v češtině a matematice,“ zamýšlí se v rozhovoru pro Radiožurnál Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.
„Médii proběhly příklady cvičení, které byly označeny jako sporné nebo že by je žáci v té třídě umět neměli. Všechny úlohy byly v pořádku a v souladu s rámcovými vzdělávacími programy,“ říká ředitel.
Důvodem je nejen demografická křivka, kdy se na školy hlásí silné populační ročníky, ale i fakt, že spolu s rozšířením vysokoškolského vzdělání v minulých letech nedošlo i k úpravě středoškolského.
Podle resortu školství mohou ukrajinští studenti – stejně jako jiní zahraniční uchazeči – požádat o prominutí zkoušky z českého jazyka a literatury. Ostatním zkouškám se ale nevyhnou.
Na střední školy se letos hlásí populačně nejsilnější ročník potomků tzv. Husákových dětí. Ekonom Münich o tom, jak moc vzdělané lidi potřebuje česká ekonomika.
Tyto data přinesl rozsáhlý průzkum mezi 15 tisíci studenty. Největší nespokojenost je u oborů gastronomie, hotelnictví a turismus. Naopak u veterinářství nebo pedagogiky panuje spokojenost.
V prvním kole se mohou žáci hlásit maximálně na dvě školy. Hlavně pro deváťáky bude letos těžší dostat se na čtyřletá gymnázia a další maturitní obory.