Česko je v korupci při zadávání armádních zakázek rizikové jako Francie nebo Španělsko

Česku hrozí v resortu obrany průměrné riziko korupce. Vyplývá to z nové studie organizace Transparency International, která do skupiny zemí s průměrným rizikem zařadila mimo jiné Slovensko, Francii, Španělsko nebo Kolumbii. Nejlépe je na tom Austrálie a Německo, nejhůře například Libye, Egypt a Sýrie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandur

Pandur | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Nejsme mezi nejlepšími státy, které té oblasti věnují maximální pozornost, zejména otázce prevence korupce v resortu obrany, ale nejsme na tom ani úplně tragicky nejhůře,“ shrnuje výsledky ředitel české pobočky Transparency International (TI) David Ondráčka.

Po sérii skandálů u zbrojních akvizic v Česku je podle něj zřejmé, že armáda a ministerstvo obrany musí udělat ještě mnohem více pro to, aby začalo měnit pověst resortu obrany jako resortu, kde je každá zakázka problematická. „To povede k tomu, že veřejnost a politici budou mít ochotu nalít do rozpočtu obrany víc peněz,“ míní Ondráčka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O korupci v resortu obrany mluvil ředitel české pobočky TI David Ondráčka

Podle něj se však poměry v posledních letech zlepšují. „Došlo k celé řadě konkrétních interních změn, ale změnila se částečně i legislativa. Začíná se využívat například dynamický nákupní systém přes NATO u některých zakázek. Je pokus centralizovat akvizice, zejména zbrojní, pod jeden úřad, který by byl lépe kontrolován,“ popisuje.

Přesto je podle něj stále mnoho věcí, které by se měly změnit. Kontrolní orgány by se podle něj měly ve své činnosti lépe doplňovat, nedostatečná je podle něj i parlamentní kontrola resortu obrany.

Jan Richter, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme