‚Rouška není náhubek.‘ V Praze a na dalších 160 místech lidé demonstrovali proti postupu vlády

Lidé v Praze i dalších městech v úterý protestovali proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Největší demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek se konala na pražském Staroměstském náměstí. Organizátoři i jejich hosté ve svých vystoupeních kritizovali vládu za chyby v krizi kolem pandemie nového koronaviru, vládě ale také vyčítali nedostatečný boj proti suchu nebo střet zájmů Babiše.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:44 9. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé také poděkovali předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) za cestu na Tchaj-wan.

Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře pouze demonstrace nestačí a jediným dlouhodobým řešením krize jsou volby. Zdůraznil, že opoziční strany musí ukázat, že mohou přinést pozitivní změnu a může se s nimi počítat. Ze strany opozice to ale podle něj zatím není „žádná sláva“. Varoval před tím, že pokud se nic nezmění, sněmovní volby dopadnou podobně jako před třemi lety.

Výjimka ze zákazu. Ministr Vojtěch ohlásil, že demonstrovat může i více než 500 lidí

Číst článek

Zpravodajka Radiožurnálu z místa uvedla, že organizátoři půl hodiny před zahájením akce pomalovali náměstí značkami, které ukazovaly nařízené rozestupy. Na náměstí vlály vlajky a vyčnívaly transparenty například s nápisem „rouška není náhubek“. 

Poté, co organizátor Minář na pódiu prohlásil, že poslanci odmítli poděkovat za ochranné pomůcky Tchaj-wanu, křičeli demonstranti „Hanba, Hanba!“. Přítomní policisté podle zpravodajky nemuseli zatím jakkoliv zasahovat a organizátoři opakovaně vyzývali účastníky protestu, aby si nasadili roušky a používali dezinfekci v připravených stojanech.

'Jděte volit'

Lidé podle Mináře mají poukazovat na problémy, jejich řešení ale musí přinést politické strany. „Já bych chtěl slyšet silnou a věrohodnou vizi, chtěl bych vidět nové lidi a osobnosti v politice,“ řekl. Každý podle něj musí pro změnu něco udělat. Vyzval lidi, aby před podzimními senátními a krajskými volbami obešli své známé a přesvědčili je, aby šli volit. Za cíl označil zvýšení účasti o pět procent, což by přineslo 350 000 nových voličů. Rozhodovat se podle něj bude v roce 2021 u sněmovních voleb.

Na počátku demonstrace zástupci spolku přečetli otázky, které podle nich vláda nezodpověděla. Otázky směřují ke kritice nákupu zdravotnických pomůcek, ekonomické pomoci lidem a firmám postiženým opatřeními proti koronaviru, střetu zájmu Babiše nebo podle demonstrantů nedostatečnému boji proti suchu. Vláda podle organizátorů selhává na mnoha úrovních.

Demonstranti se v úterý plánovali na Staroměstském náměstí sejít v omezeném počtu, protože kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Chtěli proto vymezit koridor, kam by mohl jen předepsaný počet lidí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý ale oznámil, že od úterních 15.00 se omezení veřejných akcí výslovně nevztahuje na demonstrace. Pořadatelé úterní protestu to označili za své vítězství, protože proti původnímu nařízení chtěli podat správní žalobu. Zároveň se ale pozastavili nad tím, že rozhodnutí přišlo pouze tři hodiny před začátkem demonstrace.

Demonstrace svolaná Milionem chvilek v Děčíně | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

Pořadatelé nechtěli odhadovat počet účastníků. Minář ale řekl, že přišlo více lidí, než očekával.

Na pódiu organizátoři umístili transparent s nápisem Zastavme rozklad demokracie. Někteří lidé s sebou přinesli české vlajky i vlajky EU. Nechyběla ale také vlajka Tchaj-wanu.

Demonstrace po Česku

V dešti se sešly asi dvě stovky lidí ve Zlíně u sochy T. G. Masaryka. Někteří měli roušky. Drželi například transparenty s texty: „Udavači STB stydíme se za tebe“, „Dík podpoře z Hradu vládnu,lžu a kradu!“, „Kurnik šopa, tož to né, to je teda moc!“ Lidé měli také vlajky, nechyběly červené trenýrky.

670 tisíc pro firmu Agrofertu. Dotaci, kterou kvůli střetu zájmů náměstek stopl, fond nyní proplatil

Číst článek

Organizátoři protestu v Hradci Králové namalovali křídou na dlažbu značky v požadovaných rozestupech, aby se netísnili. Demonstrace byla bez problémů, stejně jako v dalších městech Královéhradeckého kraje. Zatímco v Hradci se zúčastnilo asi 250 lidí, v Hořicích na Jičínsku jich demonstrovalo asi 30.

V Jihlavě zaplnily asi tři stovky demonstrantů prostor mezi obchodním domem kašnou a morovým sloupem. Také tam byly na dlažbě namalované značky. Vedle kritiky vlády vyjádřili účastníci respekt dnešnímu oznámení předsedy Senátu a bývalého hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila, že absolvuje cestu na Tchaj-wan i přes kritiku Číny.

V Českých Budějovicích se na náměstí Přemysla Otakara II. na protestní akci sešly přibližně čtyři stovky lidí. Někteří účastníci měli transparenty, na nichž varovali před ovládnutím České televize. V Ústí nad Labem demonstrovalo několik desítek lidí.

vtk, Marie Veselá, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme