Extrémní srážky se nevyhnou ani částem Šumavy, Ústecka a Plzeňska. Meteorologové rozšířili výstrahu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil svá varování před extrémními srážkami a silným větrem. Nejvyšší výstraha před deštěm se v následujících dnech dotkne nově i částí Šumavy a Vysočiny. Nižší stupně nebezpečí se nově týkají míst na Ústecku a Plzeňsku, výstraha se tedy rozšířila nepatrně na západ, uvádějí meteorologové. Platné zůstává, že nejhůře počasí zasáhne Jeseníky a východ republiky a nejméně severozápad.
ČHMÚ zveřejňuje aktualizované mapy s přehledem výstrah platných den po dni na svém webu.
„Během následujících dní – minimálně do neděle – bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže Boris spojená s frontálním rozhraním, které bude na většinu území přinášet výrazné srážkové úhrny, v jihovýchodní polovině Česka a místy i na návětří výše položených míst až extrémní,“ uvedli meteorologové.
Silný vítr dorazí do republiky v pátek večer. V nárazech dosáhne rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na horách na severu a severovýchodě země kolem 110 kilometrů v hodině. Nižší stupeň varování před silným větrem bude od pátečních 18.00 do nedělního poledne platný na celém území Česka s výjimkou Plzeňského kraje.
Během příštích čtyř dnů má na většině území Česka spadnout mimořádné množství srážek, většinou naprší od 150 do 250 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční, v Jeseníkách až přes 300 milimetrů. Kvůli tomu se od pátku, a zejména o víkendu začnou zvedat hladiny řek, na některých i výrazně přes třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.
Meteorologové proto pro východ, jih a sever země vydali výstrahu na povodně s extrémním stupněm nebezpečí, v dalších regionech včetně středních a severozápadních Čech či Prahy platí povodňová pohotovost s možným překročením druhých stupňů.
Stát, kraje, města, integrovaný záchranný systém i další instituce se od středy chystají na hrozící záplavy, situace by podle předpovědi mohla být podobná jako při velkých povodních v letech 1997 a 2002. Nyní je ale podle zástupců vlády i odborníků Česko daleko lépe na podobné přírodní katastrofy připraveno, do protipovodňových opatření se investovaly miliardy korun.