Hledání prezidentského kandidáta za vládní koalici patrně zkrachovala
Jednání o prezidentském kandidátu se zřejmě vrací na počátek. V úterý odmítli usilovat o nejvyšší úřad v zemi šéfka Akademie věd Helena Illnerová a poté i rektor pražské Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. U poslanců ČSSD se největší důvěře těšil místopředseda vlády Pavel Rychetský. Koalice také stále uvažuje o onkologu Pavlu Klenerovi. ODS trvá na Václavu Klausovi. Lidovci a unionisté: jednání se vrací k úplnému počátku.
Předseda ČSSD a premiér Vladimír Špidla oznámil po několikahodinovém jednání jejich klubu, že u zákonodárců ČSSD získal v tajné volbě nejvíc hlasů Pavel Rychetský, který prý byl v jednání vždy. Rychetský je podle něho velmi způsobilý kandidát a jednání o něm se povedou velmi vážně.
Místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal zdůraznil, že v případě oficiální kandidatury Pavkla Rychetského se jednání a hledání nového prezidenta vrací k bodu nula. Poznamenal, že lidovci přistupovali k hledání velmi odpovědně, opustili od prosazování stranických kandidátů a totéž očekávali od sociálních demokratů.
Pro unionisty je Pavel Rychetský jako prezidentský kandidát nepřijatelný. Jak zdůraznil jejich předseda Petr Mareš, Unie Svobody - DEU bude nyní prosazovat přechod k přímé volbě. Než znovu riskovat krach prezidentské volby v parlamentu, je lepší začít jednat o všelidové volbě i podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody.
Na to reagoval Rychetský ubezpečením, že nebude kandidovat na post prezidenta republiky bez podpory koaličních partnerů ČSSD. Pokud by se mu jí nedostalo, i on se přiklání k přímé volbě hlavy státu. Část komunistických zákonodárců naznačila, že by pro ně Rychetský byl přijatelný.
V úterý nezájem o soutěž o funkci prezidenta vyjádřili uvažovaní akademici - předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová i rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. Přitom ještě od rána až do odpoledne byla podle slov koaličních vůdců jejich jména předmětem rozhovorů.
Způsob, jak v posledních dnech jedná vládní koalice o hledání nástupce Václava Havla před další prezidentskou volbou, oslabuje podle opoziční ODS důstojnost kandidátů i prezidentského úřadu. Občanští demokraté jsou jednáním koalice v této věci znepokojeni. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka jeho strana stále spíše preferuje přímou volbu. Bude ale zároveň respektovat názor většiny o konání třetí volby parlamentem. Po vládních stranách teď občanští demokraté žádají co nejrychlejší určení jejího termínu.