I s přenosnou urnou mají voliči právo na tajné hlasování. Komise se prý minimálně otočí zády
Česko se připravuje na historicky první přímou volba prezidenta. Pokud ve volebních dnech nemůže volič zamířit do svého voličského okrsku, mohl si vyřídit takzvaný voličský průkaz, se kterým lze hlasovat i v zahraničí. V případě závažných a především zdravotních problémů mohou lidé také požádat o hlasování mimo voličskou místnost. Volič má přitom stále právo na tajné hlasování.
Přenosnou urnu mohou lidé využít jen v rámci svého volebního okrsku. I za těchto okolností ale musí být podle Petera Garláthyho z olomouckého krajského úřadu zajištěna tajnost volby:
„To vždy záleží na místních podmínkách, minimálně se v době hlasování komise otočí k voliči zády, aby ta tajnost byla zachována. Pokud je možné místnost, kde volič hlasuje, dočasně opustit, tak je lepší, když komise přejde do jiné místnosti.“
Většina lidí zamíří v pátek a v sobotu k urnám ve svých volebních okrscích. Ti, kteří si vyřídili voličské průkazy, pak mohou volit v libovolném okrsku i v zahraničí.
„Pokud se ve dnech hlasování volič nenachází v okrsku podle trvalého pobytu ani není zapsán ve zvláštním seznamu voličů, který byl vytvořený z důvodu pobytu ve zdravotnickém zařízení, a volič nemá voličský průkaz, tak nemá možnost v těchto volbách hlasovat,“ vysvětlil Garláthy.
O vydání voličského průkazu lze požádat také v době mezi prvním a druhým kolem volby. Obecní úřad, případně zastupitelský úřad může v této době vydávat voličský průkaz nejpozději do dvou dnů před prvním dnem hlasování ve druhém kole volby – tedy do 23. ledna 2013 do 16 hodin.