Izraelský premiér Netanjahu je spolu se sedmi ministry v Praze
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je v Praze. Na dvoudenní návštěvu spolu s ním dorazilo i sedm členů jeho vlády. Jednají s premiérem Petrem Nečasem a českými ministry. Obě strany společné zasedání považují za důkaz mimořádných vztahů, takové schůzky nebývají časté. Česko je v EU na straně největších spojenců Izraele.
V metropoli teď platí zvýšená bezpečnostní opatření. O ty se stará na 500 policistů. Dopravu v ulicích však návštěva naruší jen málo, a to při průjezdech delegace.
Členy Netanjahuovy delegace jsou ministr zahraničí Avigdor Lieberman, ministr průmyslu, obchodu a zaměstnanosti Šalom Simhon, ministr vědy Daniel Herškovic, ministr sociálních věcí a spojů Moše Kahlon, ministr dopravy Jisrael Kac, ministr bytové výstavby Ariel Attias a ministryně kultury a sportu Limor Livnatová.
Jednotliví izraelští ministři jednali se svými českými kolegy na jejich ministerstvech. Poté se uskutečnilo společné zasedání českých a izraelských ministrů. Po jednání prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, že ‚Česká republika je klíčovým spojencem Izraele‘.
Na jednání byla podepsána celá řada smluv, zejména v oblasti moderních technologií a výzkumu. Ministr školství Fiala uvedl, že v této oblasti se máme od Izraele hodně co učit. Nová smlouva mezi Izraelem a Českou republikou také zjednodušuje letecké služby mezi oběma státy.
V pátek dopoledne by se pak měl premiér Netanjahu ještě setkat s prezidentem Václavem Klausem.
Podle Jana Fingerlanda z ČRo6 má Česko s Izraelem nadstandardní vztahy i proto, že Izrael vnímá Československo a jeho nástupce jako stát, který výrazně přispěl k jeho vzniku:
Izraelskou návštěvu v Praze sleduje Jaromír Marek. O česko-izraelských vztazích mluvil na Radiožurnálu také Marek Čejka, odborníka na česko-izraelské vztahy, z pražského Ústavu mezinárodních vztahů
„Také vnímají své vlastní postavení v mezinárodní politice prizmatem některých událostí v československých dějinách. Zejména toho, co se stalo na konci 30. let minulého století, hlavně Mnichovskou dohodou.“
„Celou velkou izraelskou výpravu do Prahy musíme vnímat jako jakýsi druh odměny za to, co všechno Česká republika dělá pro Izrael. Český postoj vůči Izraeli je nadstandardní v mezích toho, co je v Evropě obvyklé. Evropská unie je k Izraeli čím dál kritičtější. Česká republika se jako jedna z mála z tohoto trendu vymyká,“ dodává Fingerland.