Černochová usiluje o odchod Zavorala z vedení Ústřední vojenské nemocnice. Důvod není jasný
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se pokouší zbavit šéfa Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslava Zavorala. Radiožurnálu a zpravodajskému serveru iROZHLAS.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje seznámené se situací. Podle nich ministryně chce vyvolat dojem, že Zavoral odchází dobrovolně.
Miroslav Zavoral dostal od Jany Černochové neobvyklý požadavek na odchod z funkce na schůzce, která se mezi nimi odehrála minulý týden.
„Dala mu nůž na krk, aby si sám podal žádost o odchod z funkce,“ popsal pod podmínkou anonymity jeden ze zdrojů seznámených s konflikty mezi vedením ministerstva obrany a dalšími složkami státu.
ÚVN
Ústřední vojenská nemocnice je příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je ministerstvo obrany. Je fakultní nemocnicí a podílí se na vzdělávání budoucích lékařů. Je také výcvikovým, vzdělávacím a odborným zdravotnickým zařízením české armády. Pečuje o české prezidenty, hospitalizováni zde byli Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman.
Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) spadá přímo pod ministerstvo. Radiožurnál a iROZHLAS.cz kontaktovaly ministryni Černochovou s žádostí o vysvětlení postupu.
Na zaslané dotazy reagoval mluvčí David Jareš, kroky ministryně ale vysvětlit odmítl: „Žádné personální otázky ministerstvo obrany veřejně nekomentuje,“ napsal v SMS.
Podobně reagoval také Zavoral. Redakci se s ním podařilo nejprve spojit telefonicky. Když však zjistil, o co se jedná, zavěsil. Později na opakovaný písemný dotaz nepopřel, že se schůzka s Černochovou odehrála, sdílnější ale nebyl: „Interní záležitosti ÚVN a ministerstva obrany nekomentuji a v budoucnosti komentovat nebudu.“
Další spor
Důvod, proč Jana Černochová o odchod Zavorala usiluje, tak není zřejmý. „Zavoral je všeobecně respektovaný a navíc v ÚVN oblíbený. Není důvod, aby odcházel. Takto se s lidmi, kteří odvádějí špičkovou práci, zacházet nedá,“ uvedl pod příslibem anonymity vysoce postavený zdroj z politických kruhů.
Černochová se do sporu s vedením ÚVN dostala před rokem, když do vedení nemocnice nastoupil jako Zavoralův náměstek Lukáš Klučka, kterého Černochová o tři měsíce dříve z ministerstva vyhodila.
Jak ale zjistil pořad Reportéři ČT, Klučka v nové funkci kvůli stížnosti Černochové vydržel pouhých šest dnů a ve vedení ÚVN už nepracuje.
Jasné ani není, proč Černochová Zavoralovi navrhla, ať si o uvolnění z funkce požádá sám. Ministr obrany má totiž právo ředitele ÚVN odvolat dle vlastního uvážení.
Šéf armády Řehka hrozil premiérovi odchodem. Vede spory o kompetence s ministryní obrany
Číst článek
Minulý týden pro změnu vyšlo najevo, že konec ve funkci zvažoval i náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ten se kvůli tomu začátkem května sešel s premiérem Petrem Fialou (ODS) a poradcem vlády pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem.
Jak potvrdily čtyři zdroje seznámené s jednáním, důvodem jsou dlouhodobé nepřiměřené zásahy do řízení armády ze strany ministryně.
Radiožurnál a iROZHLAS.cz zjistily, že Černochová Řehkovi například zkrátila seznam vojáků navržených na povýšení do generálských hodností z původních 15 na pouhých sedm jmen.
Armáda se přitom dlouhodobě potýká s tím, že vedoucí funkce obsazují lidé, kteří následně nejsou adekvátně povýšeni, což podle zdrojů z blízkosti armády vysílá špatný signál jak dovnitř instituce, tak navenek při mezinárodních jednáních.
‚Přefouknutá záležitost‘
Černochová spory s Řehkou připustila, odmítla však, že by s ním někdy mluvila o jeho odchodu z čela armády.
„Myslím si, že celá ta záležitost je hodně přefouknutá, a to, že někdy se v něčem střetneme, neznamená, že bychom si jeden druhého nevážili,“ řekla českým novinářům v době návštěvy Spojených států amerických.
Do řešení sporů se vložil premiér Petr Fiala (ODS), který se kvůli řešení situace mezi Řehkou a Černochovou s oběma ve čtvrtek odpoledne sejde. Vyhrocení vztahů ale nechtěl komentovat s tím, že se týká bezpečnosti státu.
Černochová o Řehkovi: Někdy se střetneme, ale to neznamená, že bychom si jeden druhého nevážili
Číst článek
„Mohu jenom ujistit, že jsou si všichni vědomi, co mají dělat, jakou mají odpovědnost vůči lidem této země z hlediska obrany a bezpečnosti, podle toho budou jednat a podle toho jednám i já,“ dodal Fiala v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu.
Kvůli sporům o řízení agendy a o způsob pomoci Ukrajině na podzim na ministerstvu skončil tehdejší náměstek Tomáš Kopečný, který nyní působí na ministerstvu zahraničí jako vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny.
Kromě něj za nevyjasněných okolností skončila také první česká generálka Lenka Šmerdová, bývalý velitel vzdušných sil generálmajor Petr Mikulenka nebo náčelník Vojenské policie plukovník Otakar Foltýn.
Problémy se Zemanem
Miroslav Zavoral vede ÚVN od roku 2010, kdy ho na základě výběrového řízení jmenoval tehdejší ministr obrany úřednické vlády Jana Fischera Martin Barták.
Do popředí zájmu médií se v poslední době dostal kvůli dohře hospitalizace tehdejšího prezidenta Miloše Zemana na podzim roku 2021.
Jeho léčení bylo úspěšné. Bývalá hlava státu ale na vedení nemocnice zaútočila a obviňuje ji, že spolu se senátory zosnovali „sabotáž“.
Zeman si stěžoval na předávání přípisů o jeho zdravotním stavu exkancléři Vratislavu Mynářovi a šéfovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) nebo na to, že nemocnice skartovala dva dokumenty z jeho zdravotnické dokumentace. V květnu 2021 Zeman Zavorala povýšil do hodnosti brigádního generála ve výslužbě.
Zavoral je v českém lékařském prostředí oceňovaný internista. Prosazuje například programy prevence proti rakovině tlustého střeva. V minulosti léčil také prezidenta Václava Havla.