Unijní státy hledají recept na energetickou krizi. ‚Gang patnácti‘ narazil u německo-nizozemského tandemu

Ministři pro energetiku opět řešili, jak se postavit současné krizi. Na neformálním jednání v Praze podle informací serveru iROZHLAS.cz rezonovaly především dva postoje. Jeden z nich reprezentovala patnáctičlenná skupina zemí, které dlouhodobě volají po zastropování veškerých dodávek plynu. S tím se ale neztotožňuje Německo a Nizozemsko, jejich zástupci předložili proto vlastní návrh.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrické vedení, ilustrační foto

Dva rozdílné návrhy, jaké konečné řešení? | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na neformálním jednání panovala shoda, že energetická krize se v Evropské unii musí řešit, komentovali na společné tiskové konferenci český ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) z pozice předsednické země v Radě EU spolu s eurokomisařkou Kadri Simsonovou. Jenže představa členských států na konkrétních krocích se rozchází.

Trvá snaha „Gang of Fifteen“, jak se v diplomatických kruzích mluví o 15 členských státech, které se dlouhodobě vyslovují pro zastropování cen plynu. Klíčoví producenti energií, Německo a Nizozemsko, jsou ale proti. Na neformálním jednání proto předložili vlastní návrh.

Jak řeší Evropa energetickou krizi. Zastropování cen plynu může pomoci, má ale i svá úskalí

Číst článek

V dokumentu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici, zdůrazňují společný nákup plynu na světových trzích. Chtějí jít cestou úspor a stropu maximálně na ruský plyn, ne plošnou cestou.

„Potřebujeme spíše koordinované úsilí o souboru opatření než jedno jediné opatření,“ argumentují Němci a Nizozemci. „Jakékoli opatření, které je zaměřeno pouze na symptom, tedy vysokou cenu plynu, neodpovídá potřebě účinně řešit hlavní příčinu problému,“ vysvětlují.

Země navrhují akční balíček opatření, který podle dokumentu čítá celkem deset opatření. Mezi nimi společný nákup energií za jednotnou cenu, koordinaci i do dalších let, aby se nastalá situace neopakovala další rok nebo nahrazení ruského plynu pomocí třeba LNG či od „kredibilních partnerů“, jako je Norsko, Alžírsko či Spojené státy.

O stropu přímo na ruský plyn lze podle Německa a Nizozemska uvažovat, pokud bude představovat proveditelné řešení pro ty členské státy, které jsou nejvíce postiženy. „Je třeba se vyhnout přídělovému řízení,“ zdůrazňují.

Existenci dokumentu a jeho diskutování na neformální radě potvrdili ministr Síkela i eurokomisařka Simsonová. Na tiskové konferenci dostali dotaz i na atmosféru, která během jednání panovala, a jak ministři členských zemí tento návrh přijali.

„Jakýkoliv pozitivní návrh vítáme, bez ohledu na to, z jaké země přijde. Z tohoto hlediska to byl jednoznačně cenný návrh,“ řekl Síkela. Detaily ale nesdělil: „Panovala shoda na tom, že chceme urychlit společné nákupy a že chceme využít kupní síly celé Evropské unie, abychom zajistili bezpečnost dodávek pro přes příští zimu. Komise byla požádána, aby urychlila práci.“

Druhý proud

Svoji představu řešení předloží příští týden Evropská komise i „gang patnácti“, který chce zastropovat veškerý dovážený plyn do Evropy. Podle informací serveru iROZHLAS.cz tyto země svoje pozice koordinovaly v Praze do úterních nočních hodin.

Zástupci vlád Francie, Itálie, Španělska, Polska, Slovenska a další desítky zemí z různých částí Evropy už vyzvali k přípravě cenového stropu na plyn. „Abychom si poradili s vysokými cenami plynu, musíme řešit cenovou nestabilitu, aniž bychom ohrozili bezpečnost dodávek,“ uvedla dříve belgická ministryně energetiky Tinne van der Straettenová, jedna ze signatářek výzvy k zastropování.

Vysoce postavený zdroj českého předsednictví pro iROZHLAS.cz uvedl, že země v návrzích přitvrzují a jsou lépe koordinované na technickém řešení.

Z neformálního jednání v Praze údajně vzešel „velmi silný tlak“ na komisi. Ta má další kroky představit příští týden. Závěry bude reflektovat už formální Rada pro energetiku, která se uskuteční 25. října v Luxemburku. Předpokládá se ale, že budou následovat ještě další jednání.

Křišťálová Lupa 2022

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme