‚Frajeři, ze kterých si brát příklad.‘ Generál Řehka převzal Lustigovu cenu za statečnost

Generál Karel Řehka ve čtvrtek převzal Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost. Prestižní ocenění založila Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Čtyřiačtyřicetiletý Řehka působí v NATO jako zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Karel Řehka (uprostřed) převzal Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.

Generál Karel Řehka (uprostřed) převzal Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Generál Karel Řehka řekl, že cenu vnímá jako ocenění vojákům své generace. Sám se nepovažuje za prototyp člověka, který by naplňoval ideály odvahy, statečnosti, lidskosti a spravedlnosti. A dodal, že za největší nebezpečí považuje lhostejnost lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generál Karel Řehka je jen podle životopisu voják tělem i duší. Poslechněte si reportáž Jany Magdoňové

Řehka v minulosti stál v čele českých vojenských speciálních sil. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ho při předávání ceny označil za symbol toho, čím chce Česká republika být - hrdou zemí, která dokáže spolupracovat a obhajovat své zájmy v celosvětovém měřítku.

A poděkoval Řehkovi za reprezentaci země v zahraničí.

„Díky němu jsme ve světě bráni vážně jako spojenci,“ uvedl a dodal, že postavit se umí Řehka doma i těm, kteří chtějí společné hodnoty zpochybňovat.

Šéf české diplomacie tak připomenul, že Řehka ve známost i nevojenské veřejnosti vstoupil ostrou kritikou bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten po útoku na české vojáky v Afghánistánu řekl, že by Česko i NATO měly zvažovat odchod z Afghánistánu.

V Česku probíhá informační válka, jsme testovací laboratoří Ruska, přiznává brigádní generál Řehka

Číst článek

Řehka na Zaorálkovy úvahy reagoval na svém facebookovém profilu. Mluvčí Tálibánu by to podle něj neřekl lépe a poznamenal, že se stydí.

„Je mi smutno, chce se mi brečet, je mi zle, chce se mi zvracet a mám vztek. Taková nuznost, ubohost, nízkost,“ napsal. 

V závěru poměrně obsáhlého textu, v němž upozornil i na „podkopávání“ obranyschopnosti a bezpečnosti vojáků v misi, také zaspekuloval o sabotáži, minimálně v morální rovině. Řehka se už k záležitosti již nechce vracet, diskusi o misích ale obecně považuje za potřebnou.

Symbol moderního vojáka, hodnotí Pirk

Podle předsedy Výboru Ceny Arnošta Lustiga a přednosty kardiocentra IKEM Jana Pirka letos výbor chtěl výběrem mladšího kandidáta vyslat signál mladé generaci, že v české společnosti nežijí pouze hrdinové z druhé světové války nebo protikomunistického odboje.

Lustigova cena po osmé

Generál Karel Řehka se ve čtvrtek se stal osmým nositelem Lustigovy ceny. Před ním ji získali například pražský biskup Václav Malý, hlasatelka Kamila Moučková, válečný veterán a novinář Bedřich Utitz či spisovatel Jiří Stránský.

„Chtěli jsme ukázat mladé generaci, že mezi námi žijí takoví frajeři, že by si z nich měli brát příklad,“ řekl o Řehkovi, který podle něj splňuje čtyři kritéria ceny, tedy odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost. Řehku označil za symbol moderního vojáka. Zároveň chtěl podle něj výbor ukázat, že bezpečí Česka není zadarmo.

Udělení ceny Řehka označil za obrovské překvapení, ocenění si velmi váží. Výbor se podle něj rozhodl letos ocenit vojáka.

„Já to beru tak, že to je ocenění všech vojáků mé generace. Je to obrovská pocta, že to můžu převzít já,“ poznamenal.

Podotkl, že předchozí laureáti museli obstát v těžkých zkouškách a svádět každodenní boj. „Když se podíváte na nás, jsme z generace, která vše dostala, všechno jsme měli, nikdy jsme o nic nemuseli bojovat, žijeme v míru, nikdo nás nezabíjí, naše rodiny jsou v bezpečí, žijeme v blahobytu. V tomto směru se já nepovažuju za někoho statečného,“ řekl.

Kdo je Karel Řehka?

Řehka vystudoval vojenské gymnázium v Opavě a Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. Absolvoval například roční důstojnický kurz ve Velké Británii nebo prestižní kurz rangers v USA. Zúčastnil se misí na Balkáně a v Afghánistánu. V české armádě působil u 601. skupiny speciálních sil generála Moravce, které od roku 2010 vedl. Od listopadu 2014 stál v čele Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany.

Karel Řehka, brigádní generál | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

mag, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme