Hamáček a Zaorálek se shodli, že není potřeba rušit kulturní akce
Ministr kultury Lubomír Zaorálek a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není důvod kvůli šíření koronaviru zastavovat kulturní akce. Zaorálek to v sobotu uvedl na twitteru. Podle něj jsou akce, kde lidé sedí, mají roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, bezpečné. Hamáček sobotnímu Právu řekl, že vývoj epidemie je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce.
V České televizi pak jako příklad uvedl minitr vnitra konání fotbalových a hokejových utkání. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu novinářům v Ostravě řekl, že zrušení hromadných akcí může podpořit, rozhodnutí je ale na ministerstvu zdravotnictví a epidemiolozích.
Podle Zaorálka hlavní hygienička Jarmila Rážová potvrdila, že v zaznamenaných případech nakažených z divadel a podobných kulturních zařízení hygienici neevidují žádná ohniska nemoci.
Hamáček: Nastal čas omezit hromadné akce, fatální chybou bylo odložit znovunasazení roušek
Číst článek
„Jediná metoda, která funguje na ten virus, je omezení kontaktů a zkomplikování předávání si nákazy,“ řekl v sobotu Hamáček České televizi. Podle něj je potřeba udělat co nejrazantnější opatření, která zamezí šíření viru, ale nezhroutí ekonomiku. „To znamená, povinnost nošení roušek i na hromadných akcích, asi v této fázi a v tomto počasí nemá cenu zavádět roušky plošně venku, to by přišlo, kdyby se trošku ochladilo. Určitě omezit hromadné akce, zvážit, jestli je nutné držet dál fotbaly, hokeje a tak dále,“ uvedl. Podle Hamáčka je nutné omezit potkávání se zejména v rizikových místech jako je Praha a střední Čechy.
Na vyjádření Hamáčka o rušení hromadných akcí v sobotu v Ostravě reagoval premiér tím, že rozhodnutí může podpořit, ale stejně jako Hamáček není epidemiolog a nerozhoduje o tom. „Je potřeba, aby to rozhodnutí udělali ti, kteří mají k tomu kompetenci, a to jsou epidemiologové a samozřejmě je to zdravotnictví. Já s tím problém nemám, ale já ani pan Hamáček nejsme epidemiologové,“ řekl Babiš.
V Česku v uplynulých dnech výrazně přibylo nakažených. V pátek laboratoře potvrdily 2111 případů nemoci covid-19. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. Aktuálně nakaženo je v zemi téměř 22 000 lidí.
V sobotu přibylo v Praze 168 případů covidu-19, v Česku 1024. O víkendu se však testuje méně
Číst článek
Podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly lze čekat, že příští týdny bude tři až čtyři tisíce nově infikovaných za den. Sobotním Lidovým novinám řekl, že situace by se měla zlepšit za tři týdny, kdy se projeví současná opatření. Křivka nakažených by mohla začít klesat.
Podle vyjádření Hamáčka pro Právo je nutné se „za každou cenu“ udržet pod 120 000 nakaženými, aby systém nekolaboval. Za fatální chybu označil pak to, že se odkládalo znovuzavedení roušek.
V celém Česku je již zakázaná většina vnitřních hromadných akcí na stání pro více než deset lidí. Restaurace, bary nebo kluby mají omezenou otvírací dobu a zároveň nesmí vpustit dovnitř více hostů, než je kapacita k sezení. Kvůli tempu šíření koronaviru se podle nařízení ministerstva zdravotnictví rozšířila ve školách povinnost nosit roušky nejen ve společných prostorách jako chodby či toalety, ale i při výuce ve třídách. Povinnost platí pro druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy.