Ministr Arenberger vydal mimořádné opatření, podle kterého se mohou od pondělí setkávat jen dva lidé
Ministr zdravotnictví vydal mimořádné opatření, podle kterého se mohou od pondělí setkat maximálně dva lidé. Původně to mohlo být až dvacet osob. Petr Arenberger to řekl Radiožurnálu. Rozhodnutí musí do 48 hodin schválit, nebo neschválit vláda.
Pane ministře, už máte jasno, jaká opatření budou od pondělí platit, tedy kolik lidí se bude moci sejít?
Původně jsme vycházeli z mimořádného opatření, které vydal můj předchůdce, kde jsme byli trošku liberálnější, chtěli jsme umožnit shromažďování. Ale jak víte, rozhodl jsem se naslouchat odborníkům. Proto jsem nakonec akceptoval názor Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která na základně křehké epidemiologické situace, někdy už od středy, a teď aktuálně poté, co se objevila brazilská mutace koronaviru, nám nedoporučovala povolit shromažďování 10 a 20 osob. Proto jsem dnes (v sobotu) vydal nové mimořádné opatření, které to obojí snižuje na dvě osoby. Sportování na tenisových kurtech je možné tak, že se dá hrát po dvou na každém kurtu. Nemusí být jen dva v celém klubu.
Poslechněte si rozhovor s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO)
Podle ústavního právníka a člena legislativní rady vlády Jana Wintra nemá vláda v rámci pandemického zákona právo stanovit, kolik lidí se může v soukromí sejít. Není tedy vaše rozhodnutí protiprávní?
My jsme to konzultovali nejen skupinou MeSES, ale samozřejmě i s jejich právníky, s našimi právníky, dokonce i s externími právníky. Nakonec jsme dospěli k názoru, že je možné shromažďování omezit. Nikoli na základě pandemického zákona, ale podle jiných zákonů, kterými se řídí ministerstvo zdravotnictví. Jsme přesvědčeni, že jednáme plně v rámci zákona.
Pokud chce vláda zakázat setkávání lidí, měla by požádat o nouzový stav, upozorňuje ústavní právník
Číst článek
Bavil jste se o tom i s premiérem? Neobáváte se, že bude proti?
Pan premiér byl ode mě informován, pan vicepremiér také. Rozhodnutí jsme odeslali i všem členům vlády.
Zpřísníte nakonec ještě nějaká další opatření?
Nechceme zpřísňovat, chceme naopak vyhodnotit epidemiologickou situaci, a jak to bude jen trošku možné, tak se vrátíme k tomu našemu původnímu návrhu. Samozřejmě opět ve spolupráci s odborníky.
Jak to bude s rouškami, chystáte nějaké změny?
Myslím, že kromě očkování nás chrání nejvíce právě roušky, na tom bychom chtěli ochranu proti viru stavět i nadále. Takže zatím nějaké rozvolnění v tomto směru nechceme. Chtěli bychom udržet těch 400 tisíc dětí, které se v pondělí vrací do škol a do školek, ve školách, aby nemusely zase na dálkovou výuku. Chtěl bych se omluvit i třeba sportovcům, kteří na příští týden plánovali větší akce. Nechceme opakovat chybu, která tu byla v minulém období, kdy jsme rozvolnili zbytečně neuváženě.
V pátek přibylo 4791 případů covidu. V Česku vyočkovali zdravotníci přes dva miliony dávek
Číst článek
Dovolte mi ještě vrátit se k vaší konzultaci s premiérem. Jak pan premiér reagoval, co na vaše slova řekl?
Pouze jsem ho informoval. Ještě to budeme projednávat na vládě, protože toto opatření musí do 48 hodin projednat a schválit, nebo neschválit vláda.
Jak se mají lidé vyznat v opatřeních, když se zase mění ještě dříve, než začala platit? Jinými slovy, nepřispívá to k tomu, že lidé pak nebudou chtít opatření dodržovat?
Je potřeba opatření sledovat. Já slibuji, že už to příště takto neuděláme, teď to bylo spojeno právě s výměnou ministra. Příště budeme postupovat tak, že se budeme radit právě se skupinou MeSES. Ta by nám v pondělí řekla svoji představu, kterou bychom odpoledne projednali na vládě. Od úterý pak můžeme pracovat na společném vyjádření.