Letos na letní tábor jede až čtvrt milionu dětí. Dvoutýdenní pobyty podražily o 5 až 7 procent
V Česku v poslední době roste zájem o letní tábory. Letos na ně v Česku podle Asociace dětské rekreace jede až čtvrt milionu dětí. Zájem v posledních letech roste a oproti období před 20 lety je až dvojnásobný. Pořadatelé ale zároveň hlásí rostoucí náklady, kvůli kterým musí zdražovat. „Dvoutýdenní tábory oproti minulému roku zdražily o pět až sedm procent,“ uvedl pro Radiožurnál ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka.
Čím dál víc rodičů chce, aby jejich děti trávily léto aktivně a s kamarády, vysvětluje si velký zájem ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka. Rodiče ale taky ve velkém přihlašují své děti na tematicky zaměřené příměstské tábory, například taneční, kutilské nebo jazykové. A v oblibě jsou i tábory u moře.
„Dvoutýdenní (tábory) stojí průměrně devět tisíc korun. Oproti minulému roku tak zdražily o pět až sedm procent. Pořadatelům totiž v poslední době rostou náklady,“ říká ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka.
Před pár lety to vypadalo, že děti pohodlní. Teď roste zájem o primitivní tábory, říká šéf České rady dětí
Číst článek
Na cenu tábora má zásadní vliv, jestli se o děti na táboře starají dobrovolníci, nebo placení vedoucí. Významnou částí ceny je také typ ubytování. Zlevnit tábor případně může rodičům i finanční příspěvek od zdravotní pojišťovny nebo od zaměstnavatele.
Pokud rodiče pošlou děti na sportovně zaměřený tábor, mohou u většiny zdravotních pojišťoven požádat o příspěvek, který se pohybuje od 500 do 1500 korun za pobyt. Minulý rok pojišťovny na tábory poskytly přes 93 milionů korun.
Česká rada dětí a mládeže upozornila, že v Česku ubývá míst, kde je možné organizovat stanové tábory. „Těch příčin je několik – sucho, těžba dřeva nebo kůrovcová kalamita. Kvůli nim podle rady každý rok zanikne až sto vhodných míst pro pořádání stanových táborů. A vytvářet nová zároveň komplikuje dosavadní znění vodního zákona,“ vysvětluje Šejtka.
„Ten totiž umožňuje v záplavových zónách zřizovat jen takové tábory, které na daných místech historicky existovaly. Podle informací Rady dětí a mládeže ale ministerstvo životního prostředí připravuje vyhlášku, která by to měla změnit,“ dodává.
„Někteří komerční provozovatelé své nabídky můžou ještě zveřejňovat na internetu. Česká rada dětí a mládeže ale doporučuje rodičům si takové tábory předem prověřit. Volná místa často pak mají už zmíněné příměstské tábory, které pořádají například domy dětí a mládeže,“ uzavírá.