Lidé si připomněli květnové povstání
Před 57 lety vypuklo květnové povstání českého lidu. Vyvrcholily jím akce proti fašismu, které spontánně propukly na přelomu dubna a května na mnoha místech tehdejšího protektorátu. Centrem bojů se 5. května stala Praha, kde se zbraní chopilo na 30 tisíc lidí. Jedny z nejtvrdších střetů s okupanty se odehrály u budovy tehdejšího Československého rozhlasu na Vinohradské třídě.
Právě z rozhlasu zazněla legendární výzva k začátku povstání. "Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu. Voláme všechno, co je české, na pomoc Českému rozhlasu. Esesáci zde vraždí české lidi. Pozor, vchod z Balbínovy ulice je volný."
Vše začalo už ráno, v šest hodin, kdy do té doby německy vysílající rozhlas začal hlásit už jen v češtině. Službu měl tehdy hlasatel Zdeněk Mančal, který oznámil konec protektorátu. "Zanikl takzvaný protektorát Čechy a Morava, který nám byl Němci vnucen, a tím zanikla veškerá správní moc vykonávaná protektorátní vládou a německými úřady."
O rozhlas se bojovalo až do konce povstání. Padlo při tom 90 českých bojovníků a více než 100 jich bylo zraněno. Jejich památku si dnes po poledni připomnělo několik desítek účastníků tradičního pietního aktu před budovou rozhlasu.
Nepodléhejme nenávisti, nehlásejme nepřátelství vůči našim sousedům - k tomu při pietním aktu k výročí květnového povstání vyzval premiér Miloš Zeman. Jak řekl před budovou Českého rozhlasu, teď - 57 let po skončení války - se v okolních zemích zvedá vlna negativních emocí. Podle něj nesmí naši politici dopustit, aby kdokoli poválečné události zpochybňoval. Proto je rád, že se proti takovým pokusům nedávno jednomyslně postavila sněmovna svým prohlášením k takzvaným Benešovým dekretům.
"Chtěl by věřit, že toto usnesení bylo přijato upřímně a bez jakýchkoli předvolebních úmyslů a chtěl bych věřit, že se nedočkají vyslyšení ti, kdo doufají, že nová vláda České republiky bude vůči některým známým požadavkům povolnější než vláda tato," uvedl premiér.
Tisíce lidí si dnes na plzeňském náměstí Republiky připomínaly osvobození západních Čech Američany v roce 1945. Vedle kulturního programu patřil k vrcholům dne příjezd konvoje asi šedesáti historických vojenských vozidel a několika přímých účastníků osvobozování západočeské metropole.