Gymnazista se rozhodl proti fake news bojovat vlastní aplikací. ‚Facebook jako zdroj nestačí,‘ tvrdí
Pro mladou generaci je běžné, že jedním z hlavních informačních kanálů jsou sociální sítě. Často ale příliš nerozlišují, odkud informace pocházejí, a tak od sebe nemusí rozeznat fake news a ověřenou informaci. Změnit se to rozhodl Matyáš Boháček, student prvního ročníku gymnázia. Vytvořil aplikaci Newskit, v níž především jeho vrstevníci najdou zprávy o aktuálním dění z důvěryhodných zdrojů.
„Sám jsem předtím měl nainstalováno spoustu aplikací od různých zdrojů. Občas jsem šel do jedné, občas do druhé, snažil jsem se nečerpat z jednoho zdroje, abych měl širší obrázek,“ říká Radiožurnálu student prvního ročníku Gymnázia Jana Keplera.
Jen asi čtvrtina mladých z mého okolí přebírá zprávy z víc než jednoho zdroje, říká Matyáš Boháček
K tomu, aby vytvořil aplikaci Newskit, ho přivedly studie, podle kterých jen velmi malé množství mladistvých vyhledává informace z více než jednoho zdroje.
Například agentura Median ve spolupráci s organizací Člověk v tísni v průzkumu z roku 2017 zjistila, že hlavním zdrojem informací jsou pro teenagery sociální sítě.
„Takže jsem si udělal vlastní průzkum, který jsem zaslal kamarádům, spolužákům apod. Závěry byly vlastně alarmující - asi čtvrtina lidí přebírala zprávy z více než jednoho zdroje. A když potom vypisovali zdroje, které to byly, často to byly takové bulvární zdroje nebo většina z nich psala čistě jenom facebook,“ popisuje Boháček.
‚Důvěryhodné informace‘
Rozhodl se proto, že vyvine aplikaci, v níž by především jeho vrstevníci našli přehledně a na jednom místě zprávy z online deníků, webů a serverů, které jsou podle něj důvěryhodné.
‚Jeli zadarmo busem a dostali zaplaceno.‘ Řetězový e-mail o demonstrantech napsal bývalý policista
Číst článek
„Objektivní, respektive důvěryhodný zdroj je takový, který naschvál neuvádí nepravdivá nebo manipulující fakta. Pokud čtenáře uvede v omyl, tak se veřejně omluví a chybu napraví. Prezentuje názory všech zúčastněných stran a uvádí své zdroje. Zároveň nemá vazby nebo není napojen nebo vlastněn nějakým politikem či politickým subjektem,“ přibližuje Boháček další charakteristiky, podle nichž zdroje pro svoji aplikaci vybírá.
Při prvním otevření se aplikace uživatele zeptá, jestli má nějaké preference. Pokud ne, vybere první zdroje čistě náhodně.
„Pak ale čím víc čtete nějaký konkrétní zdroj, aplikace si ho zapamatuje jako váš oblíbený a časem vám bude do upozornění navrhovat zprávy z kanálů, které máte raději,“ popisuje Matyáš Boháček s tím, že zároveň stále umožňuje sledovat i ty ostatní, aby měl uživatel k dispozici stále široké portfolio informací.
Švédský novinář: Dezinformační mašinerii pomáhají užiteční idioti. Než něco pošlete dál, vypijte sklenici vody
Číst článek
Na úvodní stránce se také nachází statistiky. „Ty vám ukážou, jak zprávy čtete. Minimálně mě zajímalo, jaké a z jakých zdrojů čtu nejvíce zprávy. Vidíte, kolik zpráv jste přečetl, kanál a kategorii,“ říká tvůrce aplikace.
Aplikace dokáže i rozeznat, že uživatel čerpá z jednoho zdroje a navrhne je rozšířit.
Nevýdělečná aplikace
Do budoucna by navíc Newskit měl umět nabízet uživatelům takzvaná seskupená témata.
„Vyvíjí se algoritmus, který je schopen určit, zda dva články referují o jedné události nebo reflektují stejnou věc. A v tom případě vám je seskupí do jednoho. Ten hlavní se vám otevře ze zdroje, z kterého čerpáte, ale zároveň budete moci prohlížet více pohledů na tu konkrétní věc,“ přibližuje Boháček.
Svoji aplikaci vylepšuje po škole a po večerech - právě teď pracuje i na verzi pro operační systém Android. Newskit podle něj zůstane nevýdělečnou aplikací.
U vývoje ale chce určitě zůstat - a láká ho vytvořit například aplikaci, která by jemu a jeho spolužákům ulehčila práci ve třídě.