Ministerstvo musí kvůli zakázce na pušky a samopaly zaplatit pokutu 800 tisíc, rozhodl antimonopolní úřad
Ministerstvo vnitra dostalo pokutu za porušení zákona při nákupech pušek a samopalů pro policii bez tendru. Zaplatit musí 800 tisíc korun. Rozhodnutí potvrdil šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna, je pravomocné. Zamítl rozklad resortu, který se bránil proti předchozímu verdiktu antimonopolního úřadu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) bude chtít vysvětlení po Policejním prezidiu.
„Zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1873 souprav zbraní,“ vysvětlil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Problematické podle něj byly tři zakázky na samopaly, pušky včetně příslušenství a zaměřovače z let 2017 až 2020.
Ministerstvo se mimo jiné bránilo tím, že to byly dodatečné dodávky. Šlo totiž o rozšíření původních smluv uzavřených v letech 2001 až 2004. Antimonopolní úřad ale argumenty resortu neuznal a pokutu potvrdil.
„Dodatečné dodávky mohou být pořizovány nejdéle tři roky od uzavření původní smlouvy, pokud delší doba není odůvodněna zvláštními okolnostmi. K uzavření původních smluv na nejčastější typ zbraní přitom došlo před 16 až 19 lety,“ upozornil úřad.
Mlsna sice připustil, že je možné pořídit dodatečné dodávky zbraní i po uplynutí doby tří let od uzavření původní smlouvy, současně však upozornil, že prodloužení této doby nemůže být bezbřehé a musí mít limity. Čím více je zákonná tříletá doba překročena, tím závažnější musí být podle něj zvláštní okolnosti, které toto překročení ospravedlňují.
Policejní vysvětlování?
Rozhodnutí úřadu je pravomocné, ministerstvo tak musí pokutu do dvou měsíců zaplatit. Rozhodnutí úřadu může napadnout správní žalobou u Krajského soudu v Brně, její podání ale neodkládá povinnost sankci zaplatit.
Ministr vnitra Jan Hamáček na twitteru uvedl, že bude požadovat vysvětlení od Policejního prezidia.
„Je to zakázka Policie ČR, budu požadovat jasné vysvětlení od Policejního prezidia a případné vyvození osobní zodpovědnosti osob, které dle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže postupovaly v rozporu se zákonem.“
Policie zatím verdikt studuje. „Obdrželi jsme rozhodnutí úřadu. Seznamujeme se s jeho obsahem a provedeme situaci odpovídající právní kroky,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Stopka zakázky
Antimonopolní úřad už začátkem roku zakázal ministerstvu vnitra odebrat pušky a samopaly od společnosti C.I.D., se kterou sice mělo smlouvu, nepředcházel jí ale tendr. Resort tehdy uvedl, že rozhodnutí respektuje a zbraně od firmy nepřebere.
„Není možné, aby zadavatel opakovaně uzavíral bez soutěže kupní smlouvy na základě téměř 20 let staré rámcové dohody, a dlouhodobě tak vylučoval soutěž o zakázku,“ odůvodnil tehdy rozhodnutí Mlsna.