Ministr Zaorálek se musí omluvit Rittigovi, pokutu platit nemusí
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se musí omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že ho veřejně spojil s majetkem zabaveným policií při razii v kauze Jany Nagyové. Nemusí se mu však omlouvat za označení ‚lupič‘ ani mu vyplatit požadované odškodné ve výši 100 000 korun. Rozsudek dnes potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze, rozhodnutí je pravomocné. Rittig tak s většinou svých požadavků neuspěl, ministrovi navíc musí zaplatit náklady soudního řízení.
Zaorálkův advokát Petr Topinka byl s výsledkem odvolání spokojený:
„Týká se to opravdu jenom té záležitosti o zlatu, které mělo být nalezeno v domě pana Rittiga, což tehdy tvrdila veškerá média, nevyloučily to ani orgány činné v trestním řízení, takže pan Zaorálek tehdy vycházel z těchto mediálních zpráv."
I přesto, že slova o lupičích zůstala nepotrestaná a Ivo Rittig se nedočká ani odškodnění, mluví o úspěchu i jeho advokát Vladislav Jirků:
O výsledku soudního sporu Zaorálka a Rittiga informovala redaktorka Věra Masopustová
„V tomto ohledu vnímáme rozsudek jako správný a jsme v tomto směru i úspěšní. Pokud soud nepřiznal právo na zadostiučinění v penězích, tak tento nárok nebyl podstatný z hlediska celého sporu.“
Zaorálek loni v červnu při projevu na schůzi sněmovny spojil Rittiga s majetkem, který zabavila policie při razii na Úřadu vlády a dalších místech v souvislosti s kauzami tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (dnes Nečasové).
Mimo jiné prohlásil, že 'v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči'.
Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a dalšího vlivného lobbisty Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. U samotného Rittiga ovšem žádnou hotovost ani drahé kovy nenašli.
Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance.
Obviněn je v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik, v kauze údajného vyvedení peněz z firmy Oleo Chemical a společně s Nagyovou rovněž v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Stíhán je na svobodě.
Lubomír Zaorálek neskončil kvůli svým výrokům u soudu poprvé. Před třemi lety Vrchní soud v Praze zamítl žalobu podnikatele Zdeňka Bakaly, který po něm chtěl omluvu za to, že ho označil za gaunera.