Několik Čechů se při zahraniční dovolené nakazilo koronavirem. ‚Jsou to jednotky případů,‘ řekl Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo první případy nákazy koronavirem u lidí, kteří se vrátili z dovolené. Česko už kvůli zvýšenému počtu nakažených koronavirem vyřadilo ze seznamu bezpečných zemí Srbsko a Černou Horu. Nyní počty rostou i v Chorvatsku, tamní úřady proto nařídily nošení roušek v obchodech. „Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ řekl Radiožurnálu k oblíbené destinaci statisíců Čechů ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Testovacích míst je podle ministra dost | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Můžete upřesnit, kolik zhruba těch nakažených lidí je a z jakých zemí se vrátili?
Jedná se o jednotky případů, takže skutečně nelze hovořit o žádném velkém riziku. Ale jsou to jednotky lidí, kteří skutečně přijeli ze zahraničí a projevilo se u nich toto onemocnění.

V Británii je riziko nízké, ale karanténě se nevyhnete. Projděte si mapu s pravidly pro cestování

Číst článek

Nejde o nějaké velké množství, proto by nebylo v tuto chvíli korektní kvůli těmto nakaženým označovat nějakou zemi jako nebezpečnou.

Ministerstva zahraničí i zdravotnictví už označila za nebezpečné Srbsko a Černou Horu. Na základě jakých kritérií se mění barvy na semaforu? Je nejdůležitějším kritériem počet nakažených na 100 000 obyvatel, jako to má Slovinsko?
Ano, je tomu tak. Z tohoto kritéria vychází řada zemí při hodnocení míry rizika v té dané zemi. Slovinsko má přísnější kritéria - už 10 nakažených na 100 000 obyvatel je pro ně rizikové. Většina zemí takto přistupuje k číslu 16 a podle toho se řídíme i my.

Kolik je to v případě Chorvatska, které stále zůstává zbarvené do zelena?
V případě Chorvatska je potřeba říct, že se to počítá ze čtrnáctidenního průměru. Nárůst pozorujeme v posledních dnech, proto si necháváme čas na vyhodnocení. To číslo ještě v tom čtrnáctidenním průměru není takto výrazné. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. I v případě Chorvatska se jedná o lokální ohniska - nenacházejí se tam turistická letoviska, takže to riziko pro české turisty, kteří jezdí k moři, není výrazné.

Vyberte zemi v mapě.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež Radiožurnálu v sobotu řekl, že zařazení Černé Hory na seznam rizikových států podle něj bylo zbrklé a překvapivé, protože Černá Hora patří k bezpečným zemím. Jak na tuto kritiku reagujete?
Těžko na ni mohu reagovat jinak, než čísly. Skutečně, pokud se bavíme o Černé Hoře a Srbsku, tak tam se počet (nakažených) na 100 000 (obyvatel) pohybuje okolo 50, proto jsme přistoupili k tomuto kroku. Označily ji za nebezpečnou i jiné státy. Rozumím tomu, že pro cestovní kanceláře to není příjemné, ale my musíme dané riziko takto objektivně vyhodnotit.

Nebylo to přeci jenom příliš náhlé a nepředvídatelné rozhodnutí? Nemělo by platit nějaké předběžné varování „zatím je tahle země ještě bezpečná, ale roste tam počet nakažených, může se to změnit“? A třeba neskočit rovnou ze zelené do červené, ale použít i mezistupeň oranžové?
O to se snažíme, ale víte, že byly země, které byly oranžové, pak červené. V tomto případě byl nárůst poměrně skokový, výrazně také převyšuje udávanou normu těch 16 nakažených na 100 000 obyvatel. Takže v tomto směru si myslím, že vyhodnocení je adekvátní. Situace v těch zemích je dynamická, takže je v tomto směru složité říci, co bude za týden.

Ministerstvo označilo Srbsko a Černou Horu za rizikové země. Po návratu je povinný test či karanténa

Číst článek

Když některé státy vyžadují negativní test na onemocnění covid-19, případně se náhle změní barvy na semaforu a člověk vracející se z dovolené si musí test zařídit, máme dost odběrových míst? A nejsou odběry a vyhodnocení příliš drahé?
Pokud jde o Českou republiku, testovacích míst je dostatek - teď se některá posílila i v souvislosti s těmi lokálními ohnisky.

Testování je regulováno tak, jak jsme jej regulovali už před několika týdny. Cena je 1700 korun, v tomto směru se nic nemění a určitě jsou tyto testy občanům k dispozici. Stejně tak se testuje i přímo na pražském letišti, kde se lidé rovněž mohou nechat otestovat.

Jsou na webu ministerstva zdravotnictví určena místa odběrů, aby se lidé mohli dobře zorientovat a přijít tam?
Vše najdou lidé na koronavirus.mzcr.cz, což jsou naše stránky, kde publikujeme všechny informace o koronaviru. Včetně odběrových míst. Je tam i označeno, která odběrová místa berou samoplátce.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme