NBÚ je přetížený, upozorňují někteří poslanci. Jiní by prověrky ještě rozšířili

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) loni přidělil skoro pět tisíc bezpečnostní prověrek. Naopak odmítl jen 24 žádostí a osvědčení odebral jen ve 48 případech. Přitom na rizikové chování držitelů přišlo několik stovek upozornění. Přezkoumání ale úřadu trvá měsíce a většinu osvědčení nakonec ponechá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní bezpečnostní úřad (ilustrační foto)

Národní bezpečnostní úřad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Mezi zrušenými je i prověrka dnes už bývalého auditora NATO Jana Vylity.

„To celé začalo tím, že jsem požádal v roce 2013 o rozšíření své prověrky na stupeň utajení přísně tajné. Rozhodnutí mi přišlo v roce 2015, " řekl už dříve úředník, který místo rozšíření přišel i o osvědčení, které už měl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří poslanci upozorňují na přetíženost Národního bezpečnostního úřadu. Tématu se věnovala Evelyna Kulíšková

Důvodem byly údajně prohřešky z minulosti. To by ale znamenalo, že Vylita, který se teď s úřadem soudí, měl prověrku nějaký čas neoprávněně.

Úřad před časem Radiožurnálu přiznal, že sice držitele osvědčení průběžně prověřuje, všechny jejich aktivity ale sledovat nestíhá.

„Pokud ministerstvo obrany samo neupozornilo NBÚ, že je nějaký problém, tak mělo samo dát podnět k odebrání prověrky," vysvětluje na Vylitově případu bezpečnostní expert Andor Šándor.

Poslankyně ze sněmovního bezpečnostního výboru za ODS Jana Černochová si přesto myslí, že je Národní bezpečnostní úřad přetížený.

„Na ně byl i činěn tlak z různých politických kruhů tak, aby si všichni do životopisu mohli napsat, že mají prověrku. Bylo by určitě na místě, aby už nedocházelo k dalšímu rozšiřování, protože ta agenda už je tak obrovská," míní Černochová.

I proto by podle poslankyně mělo osvědčení platit jen po dobu, kdy ho držitel potřebuje. To by mohlo zabránit také případnému zneužití. Spekulovalo se o tom třeba v souvislosti s firmou Imex Group, která skladovala munici ve Vrběticích. Kontroverzní firmu prověrkou zaštiťoval muž, který už ale pracoval jako výživový poradce.

„Jednatel společnosti měl bezpečnostní způsobilost," odmítl tehdy advokát Radek Ondruš jakékoli pochybnosti o praktikách společnosti.

Osvědčení zárukou spolehlivosti? Spíš jen administrativa

Další člen bezpečnostního výboru Ivan Gabal z KDU-ČSL by naopak počet funkcí s prověrkou zvýšil.

„Třeba u poslanců z bezpečnostních a kontrolních výborů. Nebo jsou vysocí úředníci na Hradě," připomněl Gabal průtahy kolem prověrky hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Že je ale bezpečnostní osvědčení zárukou spolehlivosti, experti netvrdí.

„V Česku máme takovou tendenci utajovat úplně všechno, ale zároveň se vykecá taky úplně všechno. Podívejte se, kolik utíká informací z vyšetřování. My jsme sice udělali několik novel zákona, ale nedosáhli jsme té kultury. Jen se to zvrhlo v nějakou administrativní záležitost, která nezvýšila ochranu země," shrnul bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme