Archeologové v centru Prostějova zkoumají bývalé židovské uličky. Prostor se změní v moderní náměstí

V místě bývalého židovského ghetta v centru Prostějova pracují archeologové. Jejich průzkum předchází stavbě nového náměstí se stromy a fontánou. Veřejné prostranství nahradí dosavadní parkoviště.

Prostějov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru Prostějova probíhá archeologický výzkum. Následně v této lokalitě vyroste nové náměstí

V centru Prostějova probíhá archeologický výzkum. Následně v této lokalitě vyroste nové náměstí | Foto: Barbora Taševská | Zdroj: Český rozhlas

„Když se podíváte tady před nás, tak vidíte zbytky jak cihlových, tak kamenných zídek,“ říká archeolog Pavel Fojtík, který stojí u výkopu v centru Prostějova.

Ještě nedávno tady na spojnici ulic Uprkova, Kostelní a Koželuhova bylo parkoviště. Teď je místo obehnané oplocením a zmizelo zhruba půl metru zeminy, čímž se odkryly původní zdi a artefakty, ale i pozůstatky dřevěných prvků, pravděpodobně souvisejících s jímkami na odpad, které kdysi sloužily jako jednoduché toalety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Archeologové v Prostějově zkoumají bývalé židovské uličky. Prostor čeká proměna v moderní náměstí

V této části Prostějova, která dříve sloužila jako židovské ghetto, se plánují výkopové práce na několik týdnů. Archeologové už našli charakteristické pozůstatky židovské kuchyně. „Je zajímavé, že v prostoru židovského města nás při výzkumu provází kosti kůzlat ve velkém stylu. Takové klasické maso konzumované Židy,“ vysvětluje Fojtík. 

Podle Pavla Fojtíka lze očekávat i další zajímavé nálezy, mezi nimi například renesanční kachlová kamna s reliéfními výjevy či mince, které připomínají, že lokalita bývala významným obchodním centrem. „Stojíme v části, kudy zejména v 16. století proudily dějiny, proudily obchodní cesty z celé tehdejší Evropy,“ říká Fojtík.

Po skončení archeologických prací se prostor dočká další proměny. Na místě bývalého parkoviště vznikne nové náměstí, které navrhli architekti jako klidovou a odpočinkovou zónu. „Náměstí se změní zejména tak, že se stane skutečně náměstím, klidovou odpočinkovou zónou v centru města, v centru židovských uliček,“ popsal projekt architekt Lukáš Grasse.

Plán zahrnuje skupinu stromů a vodní prvek, který má přispět k příjemné atmosféře místa. Náměstí bude také připomínat židovskou historii místa.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme