Nový horní zákon posílí práva lidí žijících nad ložisky nerostných surovin i moc státu
Vyřídit stavební povolení na dům, garáž nebo třeba altánek na zahradě, které leží na chráněném nerostném ložisku, může trvat i několik let a někdy je navíc i dražší. Stát a těžaři tato pravidla vymezují kvůli případné budoucí těžbě. Jenže podle nedávného vyjádření ombudsmana je horní zákon z dob komunismu zastaralý a práva lidí nepřiměřeně omezuje. Změnit by se to mělo už příští rok.
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce, který má na starost energetiku, jsou změny horního zákona rozhodně nutné. Připravují proto věcný záměr nového zákona, který by měl být hotový letos na podzim.
„Změny jsou opravdu zásadní, protože se týkají vyvážení práv státu, občanů a těžebních společností. Přinášejí mnohem větší roli státu v oblasti průzkumu, v oblasti rozhodování, co se bude zkoumat, kdy se to bude zkoumat a co se bude dít s výsledky toho průzkumu, což je v tuto chvíli iniciováno ze strany těžebních společností. Iniciativa se překlopí do rukou státu,“ vysvětluje Šolc.
Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc
Mnozí majitelé pozemků ležících nad ložisky surovin se ptají, proč vlastně stát určuje pro taková území přísnější podmínky, když se v některých oblastech v současné době netěží a jen se o tom ve vzdálené budoucnosti uvažuje.
S takovými problémy se například potýkají v Horním Jiřetíně na Litvínovsku, kde před lety dospěl spor rodiny o výstavbu domu až k Nejvyššímu správnímu soudu.
„Smyslem ochrany ložiskových území je zajistit, pokud je reálný předpoklad, že stát počítá do budoucna s tou surovinou jako se strategickou, aby v přiměřeném budoucnu nebyly pozemky zatíženy investicemi, které by samozřejmě v okamžiku otvírky případného lomu musely kompenzovány,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu a pokračuje:
„Problém dnešního zákona je, že nerozlišuje mezi užším okruhem strategických surovin a mezi surovinami jako takovými, chráněno je všechno. Tam, kde dojde k surovinám, které jsou uznány vládou jako zásadní pro surovinovou bezpečnost, ochrana bude trvat.“
Zastaralý horní zákon omezuje lidi žijící nad zásobami nerostných surovin
Číst článek
Kancelář veřejného ochránce práv se teď zabývá také případy lidí na Karvinsku, kteří doplácejí na to, že se ani po pádu komunismu neaktualizovaly mapy dobývacích prostor. Přísná pravidla tak stále platí i na místech, kde by už být nemusela.
Podle Pavla Šolce bude stát mapy dobývacích prostor aktualizovat: „Stát chce mít podle nového zákona v ruce pravomoci, aby mohl provést revizi existujících prostor, aktualizaci, případně jejich zúžení. A aby měl i možnost v případě, že těžařská společnost, která má definován dobývací prostor a nevyužívá ho nebo neplní podmínky, její práva zúžit. Nicméně nesmí to být retroaktivní, tzn. práva se budou týkat všech rozhodnutí do budoucna.“