Obce se bojí návrhu na nové financování škol. Bude prý likvidační
Zástupci krajů, měst i obcí se bojí dopadů nového dělení peněz pro školy. Návrh připravuje ministerstvo školství a počítá například s tím, že školy dostanou peníze podle naplněnosti tříd. To by pro některé znamenalo konec. Na veřejném slyšení v Senátu proto koncepci školských úředníků zřizovatelé škol odmítli.
Podle senátora a stínového ministra školství za ČSSD Marcela Chládka je stávající návrh pro obce likvidační. Obec, která bude chtít školu zachovat, prý nebude mít na nic jiného peníze.
S Chládkem souhlasí Oldřich Vávra, starosta obce Tupesy s 1100 obyvateli. Radiožurnálu řekl, že nynější podoba návrhu by pro obec znamenala další náklady ve výši milionu sedmi set tisíc korun.
„Ty by měly přibýt ke stávajícímu zhruba milionu a půl, který již obec na provoz škol vynakládá, což by pro obecní rozpočet bylo naprosto likvidační,“ tvrdí.
„Naše příjmy ze sdílených daní činí 8 milionů korun ročně. Stanovení fixního minima jako hodnoty, kterou deklaruje ministerstvo, znamená, že bez ohledu na šikovnost ředitele na to, kdo vyučuje a jak, musí obec škole fixní minimum zajistit,“ vysvětluje Vávra.
Podle Marcely Štiková ze Svazu měst a obci návrh nerespektuje roli obce jako zřizovatele. „To si myslíme, že je úplně nefér a pro nás nepřijatelné,“ říká.
Ministerstvo obce uklidňuje
Zástupci ministerstva školství prý ale hovoří jen o koncepci návrhu, do které se připomínky zapracují.
„Samozřejmě se budeme snažit zapracovat veškeré připomínky tak, aby jim nějakým konsensem bylo vyhověno,“ potvrzuje Petr Špirhanzl, vrchní ředitel sekce financování a dodává:
„My jsme vytvořili určitý nástin koncepce, abychom se vůbec v nějakém veřejném připomínkovém řízení měli o čem bavit. Nejde přijít a říct: ‚Pojďme diskutovat o změně financování regionálního školství‘ a nemít nic v ruce.“
Úřad počítá s tím, že peníze se budou dělit novým způsobem už od ledna 2013.