Opíjení mladistvých a dostupnost alkoholu se příliš tolerují, varují odborníci

Stále více mladých lidí hledá uvolnění i zábavu na dně láhve s alkoholem nebo s jointem v ruce. Pravidelně, tedy jedenkrát týdně, se opíjí pětina šestnáctiletých lidí. V konzumaci marihuany patří česká mládež k evropské špičce. Odborníci vidí příčiny v příkladech u dospělých, slabé prevenci a nedostatečné kontrole.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

destiláty, alkohol, vodka, slivovice

destiláty, alkohol, vodka, slivovice | Foto: Eva Odstrčilová

Údaje přinesla evropská školní studie ESPAD. Vyplývá z ní, že současná generace středoškoláků a učňů pije jednou tolik alkoholu, než mladí lidé v polovině 90. let.

Podle Tomáše Zábranského z Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se navíc toto číslo v řádech desetin procent neustále zvyšuje. „Čeští šestnáctiletí mají zkušenost nejenom s pitím alkoholu, ale s opíjením se,“ upozorňuje.

Naopak uvádí na pravou míru údaje o konzumaci marihuany. Zkušenosti s ní mají mladiství většinou jen jednorázové:

Přehrát

00:00 / 00:00

Alkohol a marihuanu v rukách mladých Čechů hodnotil ve Stalo se dnes Tomáš Zábranský z Psychiatrické kliniky 1. LF UK v Praze

„Co se týče alespoň jedné zkušenosti v životě do 16 let, patříme mezi nejhůře postižené státy. Co se týče problémového užívání marihuany, které způsobuje problémy v sociálním životě, ve škole, na tom zdaleka tak špatně nejsme. Tam je to srovnání s Evropou pro nás spíše příznivé.“

„Máme nejzkušenější mládež, ale ta zkušenost jde pomalu dolů. Zdá se, že oni s tím umějí zacházet, stačí jim jedna zkušenost,“ dodává.

Alkohol přitahuje mladé ze stejných důvodů jako dospělé. „Zjistí, že tyto látky mají psychoaktivní účinek, že mohou změnit prožívání a přitom při nich nehrozí taková rizika jako při užívání nelegálních drog, že nehrozí tak významné konflikty se zákonem,“ vysvětluje jejich důvody primář oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Popov.

Rodiče jdou špatným příkladem

Konzumace alkoholu před 18. rokem je ovšem taky nelegální. Podle Popova začínají mladí tak brzy proto, že vyrostli v alkoholické kultuře. Česká republika je známá svou tolerancí k pití alkoholu, včetně pití mládeže:

V současné době se pozornost veřejnosti zaměřuje hlavně na drogy nelegální. To však neznamená, že by ty legální, mezi které alkohol patří, nebyly nebezpečné | Foto: Matěj Pálka

„Oni to sledují u dospělých – rodičů, starších kamarádů. Je to pro ně spojeno s dospělostí, s dospíváním a chtějí si to také vyzkoušet.“

Lékař zároveň varuje: maturace mozku probíhá i ve věku, ve kterém je u nás i v řadě dalších zemí alkohol legální, a přitom může způsobovat podstatně větší škody než u starších lidí.

„Hrozí závažná rizika související s bezprostředním sedativním účinkem alkoholu, kdy může dojít k otravě alkoholem, která může skončit až úmrtím. Pod vlivem alkoholu riskují další účinky, může dojít k úrazu nebo trestné činnosti, protože jejich rozlišovací schopnost výrazně klesá. Týká se to i sexuálních zkušeností, kterých potom po vystřízlivění litují,“ říká.

Prevence: výchova, kontroly, obtížnější prodej

Popov doporučuje nepřímo seznamovat děti s negativními účinky alkoholu od nejútlejšího věku. Musí na ně působit zejména rodina, ale ve spolupráci se školou a dalšími institucemi.

„Také je třeba podstatně zpřísnit kontroly dodržování zákona omezujícího konzumaci alkoholu mladistvými,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Popov z Oddělení pro léčbu závislostí VFN v Praze hledal ve Večerním Radiožurnálu příčiny obliby alkoholu u mladistvých

Klíčovou roli hraje extrémní dostupnost alkoholu, která je nesrovnatelná se zahraničím, a jeho nízká cena.

„Prodej alkoholu by měla být licencovaná záležitost, neměla by to být samozřejmá součást sortimentu každého obchodu a o licenci by mělo být v odůvodněných případech možné přijít. Mezi ně by bezpochyby měl patřit prodej alkoholu mladistvým. Jinde v Evropě to jde, u nás pořád ne,“ upozorňuje Zábranský.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Zuzana Burešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme