Prezident s ratifikací LS čeká na rozhodnutí Ústavního soudu
Irové budou v pátek hlasovat o Lisabonské smlouvě. Poslední průzkumy naznačují, že by napodruhé měla smlouva v referendu projít. Irským ano podmiňuje svůj podpis i polský prezident. A pozornost se teď obrací k České republice.
V případě souhlasu Irska i Polska by se totiž v Unii čekalo už jen na Českou republiku. Smlouva prošla oběma komorami parlamentu, ale chybí podpis prezidenta Václava Klause.
Ten kromě irského referenda čeká i na rozhodnutí Ústavního soudu o stížnosti sedmnáctičlenné skupiny senátorů, která je už podána. "Lisabonská smlouva byla napadena u českého Ústavního soudu a v takovém případě ji prezident nesmí ratifikovat," řekl Rádiu Česko Ladislav Jakl, tajemník prezidenta a ředitel politického odboru prezidentské kanceláře.
Je to podle Jakla stejná situace, jaká byla poslední rok v Německu, kdy tamní ústavní soud velmi podrobně probíral stížnost některých poslanců vůči Lisabonské smlouvě. A německý prezident po tu dobu nesměl smlouvu ratifikovat.
V případě souhlasu Irska i Polska s Lisabonskou smlouvou se v Unii bude čekat jen na Českou republiku. Téma pro tajemník prezidenta Ladislava Jakla a Petra Kratochvíla z Ústavu mezinárodních vztahů na Rádiu Česko.
"A vůbec si nevzpomínám si, že by kolem Německa podupávali světoví politici a nějakým způsobem vydírali a tlačili Německo, aby ratifikace proběhla co nejrychleji. To se děje jen u malé České republiky," uvedl Jakl.
Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle řekl, že pokud Ústavní soud rozhodne o ústavnosti smlouvy a prezident Klaus ji nepodepíše, mohla by jeho postup vláda vnímat jako obstrukci.
"To je předčasná spekulace, protože Ústavní soud se tím podáním nezačal ani zabývat. A teď je míč na jeho straně. Je otázka, jestli se tím bude zabývat zevrubně, jako německý soud, anebo to odflákne a smete ze stolu ze strachu před stupňujícím se tlakem ze zahraničí," dodal Jakl.
V případě, že by Česká republika jako jediná z 27 zemí Evropské unie neratifikovala Lisabonskou smlouvu, často podle Petra Kratochvíla z Ústavu mezinárodních vztahů zaznívá, že EU nabídne Česku nová vyjednávání - podobná těm, jaká následovala po irském odmítnutí smlouvy.
"Ale já takovou variantu považuji za krajně nepřijatelnou proto, že mezi českou a irskou situací existuje řada rozdílů - u nás smlouvu už schválil parlament, souhlasí s ní vláda a dokonce i velká část veřejnosti a proti stojí vlastně jenom prezident a někteří senátoři," řekl Rádiu Česko Petr Kratochvíl.