Přísnější zákon vadí zástupcům loterií. Ministerstvu dali symbolickou výpověď

Zástupci zaměstnanců firem podnikajících v oblasti hazardu dnes odpoledne předají předsedovi Poslanecké sněmovny,Janu Hamáčkovi petici proti údajně přehnané regulaci, kterou do sněmovny posílá ministerstvo financí. Náměstkovi resortu Ondřeji Závodskému dali symbolickou hromadnou výpověď pracovníků loterijního průmyslu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové iniciativy Loterie bez hazardu připravili výpověď pro ministerstvo financí

Členové iniciativy Loterie bez hazardu připravili výpověď pro ministerstvo financí | Zdroj: ČTK

Nové zákony upravující poměry v segmentu - právo obcí regulovat loterie na svém území a vyšší zdanění - podle iniciativy poškodí legální byznys a podpoří rozmach černých heren či v podstatě nekontrolované sázení po internetu.

„Žádáme, aby regulace nebyly tak přísné. Protestujeme proti neúměrnému zvyšování daní, které je jednostranné. A nerespektuje podnikatelské prostředí,“ vysvětluje Jarmila Novotná z Iniciativy Loterie bez hazardu. Nový zákon je podle ní likvidační. Upozornit na to má petice, kterou už podepsalo přes 10 500 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupcům loterií vadí vyšší daně a přísné regulace. O problematice hovořil ve vysílání náměstek ministra financí Ondřej Závodský s Jarmilou Novotnou z iniciativy Loterie bez hazardu

Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského by se iniciativa měla podívat na regulaci z pohledu Ústavy České republiky:

„Vyplývá to z jejích pravomocí, a ne z nového zákona. Daně, tak jak je nastavujeme v novém zákoně, nejsou nijak likvidační. V Evropě jsou obvyklé.“

Loterijní průmysl se podle náměstka vymkl v minulosti jakékoliv kontrole. Přísnější pravidla mají situaci pouze vrátit do normálního stavu.

Podle Novotné ale mohly obce kontrolovat loterijní průmysl už dřív: „Herny a kasina měly jedny z nejvyšších kontrol.“

Boj s nepovoleným hazardem by podle Závodského velmi usnadnilo, pokud by zástupci legálního trhu úzce spolupracovali se státem.

„Nějaké problémy jsou, ale není jich tolik a nejsou tak závažné, aby se musel likvidovat celý jeden segment. Není pravda, že do heren nechodí jen závislí. Spousta lidí se tam chodí odreagovat, pobavit se," míní Novotná. Dopad hazardních her na společnost není podle ní tak závažný.

Členové iniciativy Loterie bez hazardu připravili výpověď pro ministerstvo financí | Foto: ČTK

„Provázanost mezi některými formami hazardu a kriminalitou je prokázaná. Podle nám dostupných studií jde na následky pro společnost ročně až 16 miliard z veřejných rozpočtů,“ oponuje Závodský.

Nový zákon podle náměstka projde sněmovnou bez větších problémů.

„Je to koaliční návrh. Na koaliční radě byl diskutován minimálně pětkrát. Domnívám se, že by měl projít. Nic nesvědčí proto, že by neměl. Otázka je, jak bude zákon vymahatelný v praxi,“ dodává Závodský.

Návrh zákona například omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo. To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku nebude po překročení stanoveného limitu umožněno další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neuvedlo.

V Česku je podle údajů Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti minimálně 150 tisíc problémových hráčů. Na hazard se váže kriminalita, která škodí, a to nejen místu, kde herny fungují. Jen loni Češi utratili za hazardní hry 138 miliard korun.

Pokud nový zákon ve sněmovně nenarazí, budou přístí rok platit pro hazardní hry dvě rozdílné sazby zdanění. Místo původně plánované jednotné daně ve výši 25 procent budou provozovatelé loterijních a kurzových sázek státu odvádět 23 procent. Podmínky pro herní automaty se naopak zpřísní.

Provozovatelé hracích automatů budou muset podle návrhu koalice příští rok státu odvádět na daních 28 procent z hrubých výher, což je rozdíl mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami.

Výherní automaty maskují v brněnské herně maskují pod hlavičkou občanského sdružení | Foto: Tomáš Jelen

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme