Provozovatel 'lazaretu hrůzy' chce pomáhat kriminálníkům, dluhy ale sám neplatí

Pavel Mirga stále nezaplatil kraji půl milionovou pokutu za "lazaret hrůzy" v Přerově. Přesto má se svou ubytovnou v exekuci nový plán: pomáhat lidem s kriminální minulostí a spolupracovat se státní správou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v jedné z přerovských ubytoven žijí v nedůstojných podmínkách

Lidé v jedné z přerovských ubytoven žijí v nedůstojných podmínkách | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

Vlastní síly – neziskovka, která chce pomáhat najít zaměstnání lidem ve výkonu trestu nebo bývalým vězňům. To je nový projekt známého přerovského podnikatele Pavla Mirgy.

Před dvěma lety Česko šokovaly podmínky, ve kterých Mirga spolu s Pavlínou Landoriovou provozoval zařízení pro staré a zdravotně postižené lidi v Dluhonské ulici. „Jídlo jsme tam pořádné nedostávali, měli jsme hlad. I prostředí bylo otřesné," vzpomínala loni pro Deník jedna z obyvatelek tzv. lazaretu hrůzy.

Seniorka v nevyhovujících hygienických podmínkách žila rok a tři měsíce. Ona, stejně jako desítky dalších klientů, našla nový domov po medializaci případu a následném zásahu úřadů. Nyní podnikatel ve stejném objektu provozuje sociální ubytovnu, kde bydlí na čtyři desítky lidí pobírající příspěvky na bydlení v hmotné nouzi, tedy rodiny s dětmi i jednotlivci.

A právě nechvalně proslulá adresa by podle informací serveru iROZHLAS.cz měla sloužit jako domov pro nový start do života lidem s kriminální minulostí.

Mirga, který se stal členem správní rady ústavu Vlastní síly letos v únoru, možný nový záměr s budovou redakci potvrdil. „Kdo bude chtít pracovat přes zapsaný ústav Vlastní síly, tak je možné poskytnout mu ubytování," uvedl, ale do detailů zacházet nechtěl.

„Není to konkrétní a není to jisté," řekl pouze s tím, že projekt je stále v jednání. Vlastní síly zapsané v lednu loňského roku u Krajského soudu v Ostravě spravují také Nadační fond.

Půl milionový dluh a spolupráce?

Podle obchodního rejstříku si ústav konkrétně klade za cíl vytváření podmínek pro zaměstnávání a zaměstnávání osob ve výkonu trestu, propuštěných z výkonu trestu, profesní vzdělávání osob s trestní minulostí a také spolupráci s veřejnou správou, Vězeňskou službou ČR a dalšími institucemi. Jenže veřejné správě Mirga dluží už dva roky více než půl milionu.

Hazard s lidským zdravím a důstojností totiž nezůstal pro Mirgu bez následků. Za poskytování sociálních služeb v tzv. lazaretu bez příslušného oprávnění a registrace mu v roce 2015 Krajský úřad v Olomouci vyměřil pokutu ve výši 550 tisíc korun. Už o dva roky dříve dokonce dostal podnikatel ze stejného důvodu pokutu 30 tisíc korun. Mirga ale své dluhy neplatí. „Vymáhání je stále u exekutorského úřadu. Uložené pokuty nebyly dosud vymoženy," potvrdila pro iROZHLAS.cz tisková mluvčí úřadu Kamila Navrátilová. A tyto pohledávky nejsou jediné.

„Podle dostupných informací je na tohoto podnikatele nyní vedeno 24 exekucí," uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Exekutorské komory Kateřina Zoubková. Podle Zoubkové samotná skutečnost vedení exekuce dalšímu podnikání nebrání.

„I v tomto případě může exekutor částečně postihnout jeho příjmy, jako jakékoli jiné příjmy z podnikání. Exekutor by v takovém případě mohl postihnout i nemovitost – ubytovnu, a to buď tzv. správou nemovitosti, kdy příjmy z nájmu od ubytovaných by sloužily k postupné úhradě dluhu, nebo přichází v úvahu i prodej nemovitosti," vysvětlila mluvčí.

Z katastru nemovitostí vyplývá, že na budovu ubytovny v Dluhonské ulici je skutečně veden exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, stejně tak na parcelu pod budovou. Obě nemovitosti vlastní Mirga. Problémy má podnikatel také s dodržením kapacity ubytovny, za což dostal od Stavebního úřadu města Přerova pokutu už loni v dubnu. Stejný problém má podle úřadu i nyní, do konce května však dostal lhůtu k jejímu vyřízení.

Dělat to jinak

Mirga se podle svých slov problémy a dluhy snaží řešit. K provozování lazaretu se vracet nechce. „Snažím se už vše dělat jinak," říká.

O obchod s chudobou podle něj v jeho současné ubytovně nejde. Rodina bez ohledu na počet dětí platí měsíční nájem sedm tisíc, před dvěma lety to bylo deset. Jednotlivec za měsíční nájem dá tři a půl tisíce korun. „Musíte si uvědomit, že se z toho platí voda, elektřina a další poplatky," dodává.

Mezi lidmi v Přerově skutečně nemá jen špatnou pověst. „Mnoha lidem pomohl v jejich velmi těžkých situacích, když jinde dávali všichni ruce pryč...," potvrdila redakci Marta Šintáková ze Sociálního odboru města. „Snažím se lidi z ubytovny motivovat k tomu, aby pracovali na smlouvu. Jsem rád, že nyní můžu pomáhat," uzavírá přerovský podnikatel.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme