Stojíme za sankcemi, ale mělo by se o nich diskutovat, říká Vondráček po návratu z Ruska
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO se vrátil ze zahraniční cesty do Ruska, kde se sešel i s šéfy obou komor parlamentu, kteří jsou kvůli anexi Krymu na sankčním seznamu Evropské unie i Spojených států.
Vondráček uvádí, že s oběma mluvil právě i o anexi Krymu a válce na východní Ukrajině. „Nebyly to jednoduché dialogy, ale pokud se spolu chceme bavit, tak mezi námi nesmějí být žádná tabu,“ podotýká.
„Byl jsem stručnější, odkázal jsem na fakt, že jsme členy NATO a Evropské unie, a tím je daná naše pozice. Musíme být čitelní pro naše spojence. Na to jsem dostal odpověď, že tato pozice je respektovaná, mají ale silný pocit, že jejich tvrzením není věnována taková pozornost jako tvrzením druhé strany,“ dodává.
Pokud jde o sankce, Vondráček je nezpochybňuje, ale v souladu se závěry schůzky nejvyšších ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem by prý bylo dobré, aby se nepokračovalo v tzv. tichém protokolu, ale aby se na unijní úrovni o prodlužování sankcí diskutovalo.
„Čeští podnikatelé mi potvrdili, že se objevují ruští podnikatelé podporující sankce, protože chrání jejich zemědělství, které není tak dotované. Masivně investovali do technologií, které z velké části dodávají země Evropské unie, které dialog s Ruskem vedou,“ zdůrazňuje Vondráček.
Má cesta výsledky?
Účelem cesty bylo právě navázat vztahy a politický dialog, protože Rusko celých deset let nenavštívil žádný představitel českého parlamentu, a ministr zahraničí nepřijel dokonce třináct let.
„Chtěl jsem srovnat krok s Německem, Francií nebo Itálií, které pracovní dialog s Ruskem vedou. Jsme nezávislá země patřící na západ Evropy a máme plné právo se účastnit diplomatických vztahů,“ zdůrazňuje.
Protiruské sankce jsou důvodné, shodli se nejvyšší ústavní činitelé. Podpořili i odmítnutí migračních kvót
Číst článek
Členové poslanecké delegace prý jednali o zlepšení zdravotní péče o české občany v Rusku, sdílení informací nebo pojištění. Díky jejich iniciativě nyní bude podle Vondráčka možné, aby se problematika řešila na úrovni příslušných ministerstev.
Předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková na schůzce otevřela téma dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Vondráček podle svých slov reagoval tak, že v soutěži by měla rozhodovat cena a kvalita, a ne geopolitické vlivy. „Řekla, že to respektuje. Lobbing ani nepatří do formátu té schůzky, byla opravdu zdvořilostní,“ vysvětluje.